poniedziałek, 17 marca 2014

Mamika grand-mère co się zowie...Super

Wesołe jest życie staruszka...napisał kiedyś Jeremi Przybora ...I
 świat doń się śmieje: ha ha... 

 Zaiste nie sposób przejść obojętnie wobec pewnej niesamowitej starszej pani , do niej właśnie od pięciu lat  świat się śmieje że hej !  92-letnia baronessa Frederike Goldberger  z całą pewnością prowadzi wesołe i ciekawe życie, udowadniając że wiek nie stoi na przeszkodzie kreatywnemu i zwariowanemu podejściu do świata i samej siebie . Tej pozytywnie szalonej babci na pewno nie brakuje poczucia humoru o czym świadczą poniższe zdjęcia , każda sesja jest dla niej wyzwaniem i dobrą zabawą .


Ta wyjątkowa modelka ma bardzo ciekawą przeszłość , ta czterokrotnie zamężna urodzona na Węgrzech baronowa  podczas II wojny światowej uratowała swą rodzinę oraz kilka innych osób pochodzenia żydowskiego organizując przerzut  do bezpiecznej kryjówki .Po wojnie prześladowana tym razem przez komunistów zmuszona była uciec z Węgier , jej wybór padł na Francję . Założyła firmę tekstylną w której pracowała aż do 80-go roku życia .
Jeszcze pięć lat temu życie tej obecnie zwariowanej emerytki toczyło się zwykłym monotonnym rytmem który trudno było jej zaakceptować, dla tej energicznej damy takie życie było przygnębiającą wegetacją . Zaczęły pojawiać się objawy depresji ...i wtedy do akcji wkroczył pomysłowy wnuczek francuski fotograf Sasha Goldberger - pewnego dnia zaskoczył babcię przyglądającą się swemu odbiciu w lustrze  mówiąc : 'Weź lakier do ręki tak, jakby to była słuchawka i zadzwoń" . Tak powstało pierwsze zdjęcie z F.G w roli głównej.
W ten oto sposób wnuczek wyciągnął babcię z depresji i zaczęła się rewelacyjna współpraca ...babcia wraz z wnuczkiem tworzą wspaniale zgrany zespół , ta niespodziewana kooperacja zaowocowała setkami zdjęć które robią furorę  na całym świecie. ..


'Zawsze byłem blisko z moją babcią - mówi pomysłowy wnuk - Ale nie sądziłem, że dzięki serii tych zdjęć staniemy się sobie jeszcze bliżsi. Chciałem pokazać starszych ludzi w inny sposób, niż zwykle się ich pokazuje: nie wszyscy mają sklerozę i są przykuci do łóżka. (...) Dlaczego uważamy, że z wiekiem traci się poczucie humoru, godność, odwagę? Przez pięć lat moja babcia dokonała rzeczy niemożliwych, które - wydawałoby się - nie przystoją osobie w jej wieku. A jednak'.


W ich głowach zaczęły rodzić się coraz bardziej odjechane projekty na granicy absurdu i z dużą dawką humoru , okazało się ze babcia entuzjastycznie do nich podchodzi . Uwieńczeniem ich pracy twórczej jest Super - Mamika ,  w obcisłym kostiumie, pelerynie  i kasku na głowie...prawdziwa SuperBohaterka która nie lęka się żadnego wyzwania... całkiem jak Frederike Goldberger...


 Myślę, że nasi dziadkowie czekają na jedno - byśmy zaprosili ich do większego uczestnictwa w naszym życiu - twierdzi Sasha Goldberger - Sesja zdjęciowa z moją babcią to przyjemność dla całej mojej ekipy, której stanowi integralną część. Dzieli się z nami swoim poczuciem humoru, raczy nas opowieściami i żartami. To prawda, że dzisiaj Mamika chodzi wolniej, jest bardziej krucha i że czasami kolejny raz musimy wysłuchiwać tej samej historii i co z tego? Ona przez lata musiała mnie wspierać, gdy byłem dzieckiem. Teraz moja kolej'.
SuperMamika łamie wszelkie stereotypy przypisane ludziom w jej wieku, z odwagą i humorem podszytym autoironią pokazuje że w starym ciele duch nadal jest młody . To nasuwa pewna refleksję że nie zawsze o tym pamiętamy - nie skazujmy starszych ludzi na monotonię i zapomnienie , nie wszyscy sa tak energiczni jak akurat ta babcia ale jestem przekonana że  drzemie w nich psotne dziecko , tylko boi sie wychylić bo to nie przystoi - niby dlaczego ja sie pytam nie przystoi ?
Ja niestety nie mam już dziadków bardzo szybko odeszli ale gdy spotykam starszych ludzi często widzę u nich ten łobuzerski błysk w oku . I to jest super.... oni tylko czekają na zaproszenie...aby poszaleć...


Ten rodzinny projekt tak mi się spodobał że postanowiłam stworzyć nowy cykl z Super-Mamiką , raz na jakiś czas będę wrzucać tu zdjęcia z różnych sesji. Mam nadzieję że spodobają się Wam równie mocno jak i mi ...

Pozdrawiam  z humorem


16 komentarzy:

 1. Świetny wpis!
  Kiedyś widziałam już zdjęcia tej starszej pani. Jest boska!!
  Też bym chciała tak się zestarzeć....na wesoło i z dystansem do siebie.
  nie przejmować się zmarchami tylko cieszyć życiem!

  Buziam :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Człowiek potrzebuje mieć jakąs odskocznię ...hobby ..cel....nawet nie trzeba byc staruszkiem aby czuć się staro gdy tego zabraknie ...monotonia może być zabójcza :)
  A takie aktywne starzenie jest super ..ostatnio czytałam wywiad z Elżbietą Dzikowską która mając obecnie 77 lat nie wyobraża sobie przejścia na spokojną emeryturę wciąż uśmiechnięta i w podróży oddaje się swojej pasji która nazywa się ŻYCIE :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Babcia jest niesamowita, muszę przyznać, że pierwszy raz o niej słyszę.
  Taki temperament to nie lada wyzwanie, dobrze, że wnuczek odkrył w babci pokłady optymizmu, jestem za takim podejściem, i oczywiście liczę na więcej zdjęć, chociaż pewnie sama też pobuszują za fotkami SuperMamiki :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też całkiem niedawno się o niej dowiedziałam...taki fajny z nich zespół...starsi ludzie są radośni tylko trzeba im pomóc to ukazać i nie wykluczać z codzienności :)
  .....buszuj, buszuj...jest w czym :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy o tej wyjątkowej babci. Dopiero u ciebie pierwszy raz ją spotykam. Fajna, energiczna osoba. Wiele starszych osób powinno brać z niej przykład, ponieważ trzeba czerpać życie garściami do samego końca a nie użalać się na swoim starczym, schorowanym losem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starsza Pani i wnuczek warci poznania , sporo pozytywnej energii wypływa z ich zdjęć . Ciężko jest gdy nadchodzi starość i sprawność już nie ta ale sądzę najważniejszy jest stan umysłu i podejście do życia - wtedy inaczej to może wyglądać :)

   Usuń
 6. na tej beemwicy.... wyglądają odlotowo :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grand-mère z pazurem...:) :) :)

   Usuń
 7. Wspaniały wpis - wprowadził wiele uśmiechu w moje popołudnie :)
  Modelka ma prawdziwy talent!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywny duet i pozytywne przesłanie :)
   To prawda nigdy nie wiadomo kiedy się objawi ...:)

   Usuń
 8. Jest rewelacyjna,!!!:D! muszę to przyznać Uwielbiam ludzi z poczuciem humoru, ale to własnie jest piękno ogromne: w tym wieku tryskać humorem i pozytywnymi fluidami- bezcenne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczucie humoru odmienia postrzeganie świata ...a takie podejście do życia i samego siebie jest inspirujące :)
   Mamika rządzi !

   Usuń
 9. Nominacja do LBA: siedemserc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć, Dalio :)
  Pani jest na medal. Ech, chciałabym być w jej wieku choć w połowie taka odważna.
  Ale po pierwsze podziwiam jej wnuczka, bo mógł zachęcić do tych wyczynów jakąś wystrzałową laskę, a on woli poświęcać czas babci. Wspaniała sprawa!
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Emmo :)
   Wnuczek wykonał solidną robotę ta zachętą i samym pomysłem ...dostrzegł w babci to o czym ona już zapomniała bądź bała się pomyśleć ....tyle radości można sprawić bliskim ( i nie tylko ) okazując im empatię bez względu na to ile mają lat ...
   Pozdrowionka :)

   Usuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.