czwartek, 26 kwietnia 2012

Crazy world, crazy world ...yeah

Witam serdecznie kolegów Blogowiczów

U mnie ostatnio zastój zarówno w zamieszczaniu nowych postów jak i w myszkowaniu po Waszych blogach, mam nadzieję że mi to wybaczycie. Przemęczenie mózgownicy wywołane stresem  w pracy, który ciągnie się od ubiegłego tygodnia . Nie mogę się nawet skupić przy czytaniu. Pocieszam się  tymi wolnymi majowymi dniami które , wierzę - pozwolą powrócić mi do równowagi psychicznej.

Więc dziś tylko zostawię piosenkę dla Was, kojarzycie reklamę Kinder Bueno? : 
Selah Sue - This World ...
Crazy world, crazy world... yeah
 Pozdrawiam serdecznie


poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Dziś ważny dzień dla wszystkich moli książkowych.....


23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

Dziś koniec odliczania zaczętego tydzień temu - nastał bowiem w końcu ten jakże ważny dzień dla wszystkich moli książkowych .  Jakie były jego początki i skąd się wywodzi ? Myślę ze warto to wiedzieć :)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.
Tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie jest obchodzony w kwietniu. Na Wyspach Dzień Książki obchodzi się w pierwszy czwartek marca.

W naszym kraju święto książki obchodzone jest od 2007 roku, a odpowiadają za nie: Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców oraz Polska Izba Książki. Tego dnia w księgarniach spotkać możemy atrakcyjne promocje , które  przygotowały np. Amazonka , Merlin czy Gandalf

Książka nas uczy, książka cieszy,
 czasem zadziwi
 nas niemało
 albo po prostu tak rozśmieszy,
 jakby się dobry
 żart słyszało.
 Książka też mądrze nam doradza
 różne wskazówki,
 wzory daje.
 Książka w szeroki świat wprowadza,
 dalekie z nami
 zwiedza kraje.
 Lubimy książkę - przyjaciółkę.
 Wiesz co ci powiem?
 Nie odwlekaj.
 Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
 sięgnij po książkę!
 Książka czeka!

Hanna Łochocka

Pozdrawiam serdecznie :)

sobota, 21 kwietnia 2012

Powrót do Edenu...

Fragment książki

"Kiedy poznałam Johna mój świat zawirował " 
Anna , młoda i ambitna Polka robi karierę za granicą, ma dobrą pracę i uporządkowane życie . Pewnego dnia wszystko się zmienia , poznaje Johna - zagadkowego , wolnego duchem Australijczyka. Oczarowana i zakochana postanawia drastycznie zmienić swoje dotychczasowe życie . W myśl tego iż miłość nie zna granic - zdeterminowana w swym postanowieniu wyrusza na drugi kraniec świata aby zamieszkać wraz z ukochanym Johnem.  
Pełna entuzjazmu stara się przystosować do nowych warunków , choć te jakie zastaje po przybyciu są bardzo surowe i odległe od tych które zna. John jako buntownik stroniący od cywilizacji ,mieszka jedynie wraz z matką w odludnym miejscu blisko natury w nietypowym domu na palach pośród niebezpiecznej dżungli, która  wdziera się przez okna, a do najbliższej miejscowości jest kilka godzin jazdy . Jak w tej sytuacji poradzi sobie , wychowana w mieście Anna , czy miłość pomoże jej w przystosowaniu się do nowego życia na które  świadomie się zdecydowała. Czy Australia stanie się jej rajem na Ziemi ?

 Australia , tajemnicza i wyjątkowa - z czym nam się kojarzy w pierwszej kolejności ? Eden ? Piękne plaże ? Aborygeni ? Miś koala ? a może krokodyle, jadowite meduzy ? Nieokiełznana natura ?
Co byśmy zrobili żyjąc w takim  miejscu , tak fascynującym i przerażającym jednocześnie. Gdy piękno i niebezpieczeństwo są tak ściśle ze sobą powiązane ? Gdy jeden nieostrożny ruch może kosztować nas zdrowie lub życie a samotność bardzo dokuczyć ? Gdzie zderzenie z codziennością może być dalekie od wyobrażeń ? W takim miejscu przyszło żyć głównej bohaterce, narratorce tej opowieści i muszę przyznać iż byłam pod wrażeniem jej odwagi. Jej determinacja w dążeniu do integracji z otoczeniem była godna podziwu, np. gdy odważyła się samotnie płynąć codziennie do pracy rzeką w której czai się niebezpieczny krokodyl czy sam fakt iż zdecydowała się zamieszkać w takim miejscu . Myślę że ta historia miała szanse potoczyć się zupełnie inaczej niż przedstawiła ją autorka . Ale cicho sza na ten temat nie zdradzę nic więcej ...
Agnieszka Burton

Autorką "Powrotu do Edenu " jest Agnieszka Burton.  Mieszkająca od 2003 roku  w Australii Polka , swą książką przybliżyła nam nieco ten ciekawy i niezwykły kraj. Historia bohaterów książki została wpleciona w niezwykle egzotyczny ale też niebezpieczny krajobraz Australii oraz ukazała zderzenie kulturowe , pomiędzy europejką, Australijczykami a Aborygenami, rdzennymi obywatelami tego niezwykłego kraju . Bo Australia to nie tylko piękny i intrygujący kontynent to także zróżnicowany kulturowo, barwny kraj pełen pradawnych do dziś nieodkrytych tajemnic. Polecam gorąco tę interesującą lekturę, warto zapoznać się bliżej z wizją Australii widzianą oczyma naszej rodaczki.

 

piątek, 20 kwietnia 2012

Cytat tygodnia...

" Często zastanawiam się, co sprawia, ze jedni czytają a inni nie. Od czego to zależy...To tak jak z pierwszym papierosem. Jeden lubi od razu, inny kaszle i więcej już nie tknie "

Rozświetlone akwaria - Sophie Bassignac


 No cóż,  papierosów nigdy nie paliłam, nie próbowałam nawet, nie ciągnęło mnie i nie rozumiem do dziś motywów jakimi kierują się palacze...natomiast czytanie książek to już inna historia- te kocham miłością wrodzoną, absolutną , bezwarunkową.  Jak raz spróbowałam,  tak od tej pory  mnie do nich ciągnie i rozumiem doskonale motywy jakimi kierują się wielbiciele książek...
A jak jest z Wami ? 

 

 Miłego dnia  z nutką od The Boogie Town

 

                                                      

środa, 18 kwietnia 2012

Empik rozdaje gratisy...

Poprzednio pisałam o Światowym Dniu Książki który będziemy obchodzić 23 kwietnia  , w związku z tym dniem Empik poszedł  nieco dalej , zdecydował się rozpocząć świętowanie nieco szybciej i ogłosił cały Tydzień Książki. Ten festiwal książki, święto pisarzy i czytelników, ma pokazywać jak wspaniałą rozrywką jest czytanie i zachęcać Polaków do częstszego sięgania po lekturę – podkreśla Marek Minkiewicz, Prezes Empiku.  Z tej okazji już od poniedziałku rozdaje swym Klientom prezent w postaci zbioru opowiadań.
Tylko podczas tego tygodnia i wyłącznie w salonach Empiku będzie można zostać posiadaczem zbioru opowiadań „2012”,wystarczy dokonać jakichkolwiek zakupów o wartości powyżej  40zł i mamy ten super gratisik. Na podobnych  zasadach książka będzie również dostępna w formie ebooka na stronie empik.com
O akcji dowiedziałam się czytając blog  http://pisanyinaczej.blogspot.com/ ( któremu dziękuję ) i tak się śmiesznie złożyło że już odwiedziłam ten sklep w zeszłym tygodniu szukając prezentu urodzinowego dla teściowej a tu czytam ze gdybym zrobiła to później miałabym dodatkowo jeszcze te opowiadania( no ale urodziny były wcześniej ) , więc nie było wyjścia , wczoraj popędziłam na kolejne zakupy do Empiku, oczywiście miałam świetny pretekst aby kupić sobie jeszcze jedną książkę. I tak wyszło że chociaż ograniczam zakupy w Empiku do minimum odwiedziłam go aż dwa razy  z rzędu.

Dokonane zakupy : Na psa urok oraz truskawkowa zakładka + gratis zbiór opowiadań 2012

Teraz coś więcej o  książce :
 2 + 0 + 1 + 2 = 5, czyli pięć różnorodnych opowieści pięciorga polskich autorów zebranych pod tytułem „2012”.  Inspiracją każdej z pięciu opowieści składających się na książkę były cyfry: 2, 0, 1 i 2. Każdy z autorów mógł zinterpretować je wedle własnego uznania, od humoreski fantasy Jacka Dehnela, przez historię obyczajową Małgorzaty Kalicińskiej, science fiction Rafała Kosika i nietypowy kryminał Zygmunta Miłoszewskiego po przygodową opowieść drogi Beaty Pawlikowskiej.

 Jestem przekonany, że ta kompilacja twórczości Dehnela, Kalicińskiej, Kosika, Miłoszewskiego i Pawlikowskiej – autorów reprezentujących różne style, zaspokoi głód czytelników, mających różne oczekiwania i gusty literackie... - zachęca prezes Empiku .

A ja mu odpowiadam : - z  chęcią się o tym przekonam , gdyż przepadam za tego typu opowiadaniami  i dodam z uśmiechem : mam nadzieję ze się nie zawiodę panie prezesie :)  

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Czytaj! Zobacz więcej...

 

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem książki   Bibliocreatio i Biblioteka UW  , realizuje wspólny projekt pt.
 „Czytaj! Zobacz więcej”
projekt ten jest  kampanią społeczną, której celem jest zmiana wizerunku książki. 
Zaangażowani w akcję  pisarze, dziennikarze i artyści w przewrotny i ironiczny sposób, - pokazują że czytanie jest przyjemnością i dobrą zabawą. Film zrealizowany przez MyWorks Studio balansujący momentami na granicy absurdu całkiem zgrabnie ukazuje mentalność ludzką . Co robią ludzie gdy się im czegoś zakazuje? chyba wszyscy wiemy że zakazany owoc , najlepiej smakuje......a co zrobiliby gdyby im zabronić czytania ? Hmm...zaiste przebiegły jest ten scenariusz , zresztą oceńcie sami :)

W akcji udział biorą:
Tomasz Bednarek, Jacek Borkowski, Joanna Brodzik, Sylwia Chutnik, Karolina Gruszka, Paulina Holtz, Tomasz Kammel, Hanna Konarowska, Olga Kozierowska, Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Nejman, Alicja Resich-Modlińska, Andrzej Seweryn, Jerzy Sosnowski, Michał Szpak, Hubert Urbański, Dorota Wellman, Janusz L. Wiśniewski,  Jakub Wons, Michał Żebrowski
Całe szczęście że nas Kochani zachęcać nie trzeba do czytania :) Czasem wręcz przeciwnie...
bo przy książkach zapominamy o całym świecie a nie wszystkim naszym domownikom to się podoba :)  Wy też tak macie ?
Ogólnie filmik mi się podobał a Wam ?
No to teraz zaczynamy odliczanie do dnia książki....pamiętajcie to już za tydzień - 23 kwietnia

niedziela, 15 kwietnia 2012

Zdrada , śmierć i Eve Dallas...


 J.D. Robb to pseudonim znanej i lubianej  Nory Roberts, autorka właśnie pod nim stworzyła futurystyczny cykl In Death, kryminału-romansu rozgrywający się w połowie XXI wieku . Główną bohaterką  tej serii jest Eve Dallas porucznik wydziału zabójstw nowojorskiej policji oraz jej mąż Roarke, który wspiera ją jako cywilny konsultant.

Akcja kolejnego tomu rozpoczyna się gdy Eve wraz ze swą partnerką  Peabody , zajmują się przypadkiem brutalnego, bezsensownego morderstwa – leciwego właściciela sklepu spożywczego którego zabili dla rozrywki trzej naćpani chuligani. Peabody pierwszy raz prowadząca samodzielne śledztwo doskonale sprawdza się w tej roli i łapie zabójców. Niedługo po tym , w nieciekawych okolicznościach staje się świadkiem burzliwej rozmowy  dwóch osób, z której wynika iż są oni skorumpowanymi i zamieszanymi  w zabójstwo policjantami.Zgłasza to swej przełożonej, Eve Dallas wraz z zespołem rozpoczyna dyskretne śledztwo, które prowadzi do wysoko postawionych osób i natrafia na pajęczą sieć powiązań , w tej sprawie Eve może zaufać jedynie nielicznym sprawdzonym współpracownikom. Nieuczciwi policjanci nie cofną się przed niczym aby zatuszować swe nielegalne poczynania. Nie zdają sobie jednak sprawy z jak upartym i sprytnym przeciwnikiem przyjdzie się im zmierzyć. Zaczyna się bezpardonowa gra , w której może zwyciężyć tylko jedna strona.

 Eve Dallas  jest pełną poświecenia policjantką, która za wszelką cenę dąży do prawdy i sprawiedliwości.Ma doskonałą intuicję, która pomaga jej rozwiązywać sprawy. Potrafi wczuć się w postać mordercy, dzięki czemu odtwarza sposób popełnienia zbrodni. W przypadku tej sprawy jest wyjątkowo zaciekła gdyż chodzi o nieuczciwych gliniarzy, którzy swym postępowaniem sprzeniewierzyli się swej odznace  i zszargali wszystko to w co wierzy Eve . Jak zwykle może liczyć na wsparcie swego męża Roarka i swój niezawodny zespół.

Książkę czytało mi się świetnie, to sama przyjemność obserwować Eve i jej przyjaciół przy pracy to jak osaczają  swych przeciwników. Nie zabrakło  również dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji , gdyż przy całej kryminalnej  otoczce, powieści z tej serii obfitują w wiele ciepłych i refleksyjnych scen a zaufane osoby z otoczenia pani porucznik  tworzą niezwykle zgrany zespół , któremu towarzyszy rodzinna atmosfera . No i Roarke , kochający i troskliwy mąż - zawsze w pobliżu ...ideał.

"Zdrada i śmierć" jest już 33 tomem  serii In Death ( nieodłączna śmierć , zawsze w każdym tytule ), ale niech to nie zniechęci osób które nie czytały poprzednich tomów, nic nie stoi na przeszkodzie aby swą przygodę z bezkompromisową Eve zacząć od tego momentu .  Jednak oczywiście co zawsze podkreślam odbiór  będzie zupełnie inny u osób które już doskonale znają panią porucznik oraz jej przyjaciół. Osobiście spotykam się z nimi już od wielu lat i zawsze z niecierpliwością wyczekuję nowych tytułów, mogę się pochwalić ich sporą kolekcją . Niestety nie udało mi się zdobyć ich wszystkich ( niektóre są bardzo trudno dostępne ) ale i tak mam ich razem 23 tomy plus jeden  dodatkowy w formie opowiadań. 
 A oto i one, po kliknięciu otworzą się w całej swej krasie :
 

czwartek, 12 kwietnia 2012

Zakończeniem jest śmierć...


" Zakończeniem jest śmierć" jest nietypową powieścią Agaty Christie, nietypową pod względem umieszczenia akcji , napisała ją pod wpływem zachęty swego przyjaciela Stephena Glanville'a który był archeologiem. I tak po lekcji historii jakiej jej udzielił  ,kierując się zasadą że zbrodnia może się wydarzyć pod każdą szerokością i długością geograficzną, niezależnie od daty zdarzenia- autorka przenosi nas do starożytnego Egiptu  .

Renisenb  po śmierci swego męża wraca po latach wraz z córeczką do swego rodzinnego domu w Tebach, atmosfera w nim panująca urzeka młodą wdowę , bracia i ich żony, dzieci bawiące się radośnie - wszystko wydaje się niezmienione , jakby czas się  w tym miejscu zatrzymał. Jednak szybko okazuje się że są to tylko pozory , skrywane długo urazy i ambicje wychodzą na jaw gdy głowa rodziny, wysoko postawiony kapłan Imphotep, przywozi do domu młodą i piękną konkubinę Nofret . Okazuje się ona osobą podstępną i bezwzględną w dążeniu do celu, którym jest skłócenie rodziny i zdobyciu władzy . W spokojnym do tej pory domu wybuchają nagle zażarte awantury prowokowane przez konkubinę  a rodzeństwo przestaje sobie ufać. Jedynie łagodna  Renisenb , trzyma się z dala od rodzinnych potyczek , znajdując ukojenie w rozmowach z zaufanym przyjacielem rodziny Horim  który jako baczny obserwator szybko zdaje sobie sprawę z niebezpiecznej sytuacji  w jakiej znalazła się rodzina. Nofret wdrażając w życie swój plan tak podporządkowuje sobie całkowicie zaślepionego pięknością konkubiny ,Imphotepa, że zwiedziony intrygą, pragnie on wydziedziczyć dla niej  swoją rodzinę.  Wybucha wielka kłótnia - po której Nofret ginie, spadając z wysokiej ścieżki prowadzącej do grobowca . Po jej śmierci wszyscy oddychają z ulgą , ufając iż życie w domu powróci  do dawnego stanu.
Wkrótce okazuje się, jak bardzo się mylili - poszczególni członkowie rodziny giną jeden za drugim w bardzo tajemniczych okolicznościach. Winą za to zostaje obarczona Nofret, która jakoby  powróciwszy z zaświatów  w postaci ducha - mści się na rodzinie Imphotepa . Jednak nie wszyscy wierzą w ten przesąd. Gdy kapłani starają się przebłagać mściwego ducha konkubiny , babka Renisenb wraz z Horim prowadzą własne śledztwo, także Renisenb uważa że winowajcy należy szukać wśród żywych .


 Akcja tej powieści kryminalnej rozgrywa się dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa, ale umiejscowienie akcji nie jest żadną przeszkodą w stworzeniu dobrego kryminału - co udowodniła Agata Christie. Autorka przyłożyła się do lekcji archeologi i stworzyła wiarygodny  świat w którym żyją bohaterowie. Ich działania  ,zostały zgrabnie wplecione w obyczaje i wierzenia starożytnego Egiptu, tak że nawet absurdalne posądzenie ducha o zbrodnie wydaje się całkiem logicznym i wiarygodnym wytłumaczeniem. Powieść Pani Agaty, jak zwykle dostarcza rozrywki na wysokim poziomie . Lubię ten styl autorki, mam wrażenie że bawi się ona z czytelnikiem w ciuciubabkę, stopniowo odkrywa prawdę ale po drodze podsuwa mylne tropy a jednocześnie w umiejętny sposób usuwa w cień wskazówki, które mogą naprowadzić na  rozwiązanie zagadki. Prawdziwa "Królowa kryminału"

Agata Christie


sobota, 7 kwietnia 2012

Małe zmiany i życzenia...

Zasiedziałam się dziś nieco, a efektem są małe zmiany wizualne na blogu .  Nie wiem co mnie napadło , oceńcie sami - jak wyszło ? Ja dopiero jutro zerknę obiektywnie , dziś już padam i zmykam spać :)

Ach...korzystając z okazji, bo jutro podejrzewam zbyt wiele czasu nie będę miała - składam wszystkim odwiedzającym mnie blogowiczom życzenia :


Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych -
życzę Wam Kochani  samych pogodnych chwil,
słonecznej radości przez cały rok

oraz
spełnienia wiosennych marzeń,

 kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą 

i mnóstwo wiosennego optymizmu .

 

I PAMIĘTAJCIE O JEDNYM : 


 

Pozdrawiam ciepło 

Dalia


 


czwartek, 5 kwietnia 2012

Esencja prawa...

Akcja powieści Brandona Sandersona "Stop Prawa" ma miejsce 300 lat po wydarzeniach z trylogii "Ostatnie Imperium" o której pisałam niedawno. Autor podejmuje opowieść w przyszłości, epoce już bardziej współczesnej , gdy bohaterowie znani z poprzednich tomów przeszli do historii lub stali się częścią religijnego kultu. Świat ruszył do przodu, hamowana i kontrolowana przez Ostatniego Imperatora rewolucja przemysłowa - nabiera tempa. Koleje, drapacze chmur oraz energia elektryczna - stają się coraz powszechniejsze. Zmieniła sie również broń, na porządku dziennym stosowana jest broń palna - pistolety. Lecz jedno pozostało niezmienne - prastara magia Allomancji wzmocniona teraz dodatkowo Feruchemią ( patrz słowniczek na końcu tekstu )
Właśnie  w takim świecie poznajemy głównego bohatera ,t.zw  podwójnego który posiada równocześnie magię Allomacji i Feruchemii .Waxillium Ladrian , bo o nim mowa - jest arystokratą który zrzekł się swej pozycji w miejskim społeczeństwie aby pilnować prawa i porządku w surowej i niebezpiecznej  Dziczy. Jednak przez śmierć wuja,  po dwudziestu latach służby na rubieżach , zmuszony jest powrócić do stolicy Elendel aby przejąć obowiązki głowy rodu. Wax odkłada z bólem serca pistolety starając się spełnić pokładane w nim nadzieje, choć życie towarzyskie jest dla niego trudniejsze niż mógłby się spodziewać. Skąd mógł przewidzieć ze będzie się oczekiwać od niego intratnego małżeństwa   jako  jedynej szansy na uratowanie rodzinnego majątku.  Seria tajemniczych przestępstw i porwań, sprowadza do miasta jego byłego pomocnika Wayne'a , który usilnie stara się zawrócić przyjaciela z przymusowej emerytury.  Waxillium opiera się pokusie powrotu do dawnego stylu życia , jednak gdy jego narzeczona Steris  zostaje porwana, nie ma juz odwrotu. Wax wraz z wiernym Waynem oraz Marasi ,siostrą porwanej - angażują się w rozwiązanie tajemniczych zbrodni.
Ale nim to nastąpi Waxillium , musi stawić czoła swoim demonom, walcząc z poczuciem winy i tragedią z przeszłości.

Stop prawa jest najlżejszym i najzabawniejszym dziełem Brandona Sandersona ,  obiętościowo jest też najkrótszą jego powieścią . Przyzwyczajona do poprzednich książek tego autora, byłam bardzo zdziwiona trzymając  w ręku taką " chudzinkę " . Odstaje  od innych dzieł także pod innym względem, umieszczenie opowieści fantasy w latach przypominających nam przełom XIX i XX wieku było bardzo ryzykownym posunięciem. Czytając tą książkę , nie sposób uniknąć porównań z Dzikim Zachodem, tak dobrze znanym nam z westernów  oraz jego spotkania z ówczesną miastową cywilizacją. Przyznam że przy kilku pierwszych stronach byłam bardzo zdziwiona właśnie tym podobieństwem, po trylogii spodziewałam się zdecydowanie czegoś innego. Jednak wprawne pióro autora zrobiło swoje i po wstępnej dezorientacji , przekonałam się do jego wizji Nowego Świata.
Dodam tylko że książka zawiera prawdziwą mieszankę wybuchową kilku gatunków takich jak - uraban fantasy, western, thriller   i  kryminał .


Zapamiętam "Stop prawa" jako zabawną, ekscytującą i wciągającą lekturę, pełną akcji i błyskotliwych dialogów oraz wymyślnych scen walki. Jest to dobrze napisana powieść , która wykorzystując tradycyjne pomysły , łączy je aby stworzyć coś świeżego.

Mimo iż nie doszukałam się wzmianki o kontynuacji powieści, myślę ze powinno to prędzej czy później nastąpić , gdyż  kilka wątków zostało ciekawie otwartych i zostawionych bez odpowiedzi  , końcówka książki aż się prosi o sequel.  Autor  przyzwyczaił już swych czytelników do szczegółowych i zaskakujących epilogów więc tak powinno być i  w tym przypadku.
 Zastanawiałam się czy polecić tą książkę tym  którzy nie znają trylogii  o Ostatnim Imperium ? Spotkanie z  Allomancją oraz Feruchemią której  w książce jest bardzo dużo, może być początkowo dezorientujące ale myślę że wraz z rozwojem akcji powinno minąć . Sama historia jako dziejąca się w przyszłości, jest tylko śladowo powiązana z trylogią więc ostatecznie jest to całkowicie odrębna powieść , która może przeczytać każdy.  Choć oczywiście odbiór powieści przez tych którzy czytali wcześniejsze tomy , od tych którzy stykają się z nią po raz pierwszy będzie zupełnie różny . Ci piersi , do których i ja się zaliczam zawsze bedę szukali wcześniejszych powiązań.

Dla tych wszystkich którzy zastanawiają się nad nieco dziwnym tytułem "Stop prawa", informacja że chodzi właśnie o ....stop prawa czyli cytując jednego z bohaterów książki :
...służę czemuś lepszemu. Esencji prawa, ale zmieszanej  z prawdziwą sprawiedliwością. To stop, Wax. Najlepsze części złączone  w jedno...
No i wszystko jasne :) 


Słowniczek

Allomanci potrafią spalać metale, które znajdują się w ich żołądku, dzięki czemu uzyskują specjalne możliwości. Metale allomantyczne dzielą się na pary, z których jeden Przyciąga, a drugi Odpycha – ich działanie jest od siebie odwrotne, z czego jeden metal jest stopem drugiego. 

Feruchemicy również korzystają z metali, jednak zamiast spalając je, zamykają w nich własne cechy. Każdy metal ma jakąś cechę, którą można go uzupełnić. Metal nigdy się nie zużywa i można go wykorzystywać w nieskończoność, co jest wyższością nad mocami allomantów, jednak wymaga od Feruchemika spędzenia jakiegoś czasu na magazynowaniu cechy – przykładowo napełniając pierścień cechą przytomności, sam jest na granicy snu – im dłużej, tym więcej cechy tej może wykorzystać w przyszłości. W przeciwieństwie do allomantów, nie musi mieć metali w żołądku – musi go po prostu dotykać. Feruchemik może zużyć daną cechę w dużo krótszym czasie niż spędził na jej magazynowaniu – mając dwa miesiące zmagazynowanej siły, może przez kolejne dwa być nieco silniejszym, ale może też zużyć tę siłę w ciągu godziny i przebić mur dłońmi.  Feruchemicy nazywają swoje metale "metalmyślami":

niedziela, 1 kwietnia 2012

Zapowiedzi...

Kwiecień
4 kwietnia ukarze się "Luna" pierwszy tom z serii "Wampir do wynajęcia"  autorki  J.R. Rain  wydane przez wydawnictwo G+J Gruner&Jahr

Kim jest ta kobieta?
Matką, żoną, prywatnym detektywem – oraz wampirem.
Przed sześcioma laty Samantha Moon, pracownica federalnego urzędu, była idealną żoną i matką, mieszkała na przedmieściu i woziła dzieci na treningi. Lecz jedno niespodziewane, nieprawdopodobne wydarzenie – atak wampira – zmieniło jej życie na zawsze.
A „zawsze” to bardzo długo dla kogoś, kto nie może umrzeć…

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Maj
Natomiast już 23 maja , kontynuacja " Luny" w drugim tomie pt. "Księżyc i Wampirzyca", autorka jest J.R. Rain , wydającym wyd.  G+J Gruner&Jahr

 Samantha Moon tropi szefa organizacji przestępczej i bierze pod opiekę niewinną kobietę prześladowaną przez eksmęża sadystę. Gdy stawka idzie w górę, Samantha nie cofa się przed niczym, aby wymierzyć sprawiedliwość dwóm bezlitosnym mordercom – sprawiedliwość we własnym rozumieniu tego słowa.
W jej życiu prywatnym pojawiają się dwaj mężczyźni, którzy chcą zdobyć jej serce. Wcale im nie przeszkadza, że to serce bije inaczej niż u zwykłych kobiet…
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lipiec
 Po " W Otchłani" autorki Beth Revis 30 lipca wychodzi drugi tom pt. "Miliony Słońc
Po obaleniu dyktatury dotąd kierujących misją na pokładzie “Błogosławionego” znów panuje radość i spokój. Wkrótce Starszy dowiaduje się jednak, że załoga statku skrywała przed nim tajemnicę, która może przesądzić o ich przyszłości. Tymczasem Amy, dusząc się coraz bardziej wśród stalowych ścian, rusza tropem wskazówek pozostawionych dla niej przez tajemniczego Oriona, a nowa fala morderstw niespodziewanie staje się zalążkiem buntu… Rozpoczyna się walka o przetrwanie, w której stawką jest życie wszystkich pasażerów.. Czy kiedykolwiek dotrą do obiecanej im nowej Ziemi?
-------------------------------------------------------------------------
Kwiecień
Rakietowe Szlaki-reaktywacja kolejnej legendarnej antologii Lecha Jęczmyka, po Krokach w nieznane ukarze się 19 kwietnia nakładem wydawnictwa Solaris . O ile jednak ten drugi tytuł jest przeglądem najnowszej światowej fantastyki, to Rakietowe szlaki mają być antologią klasycznych opowiadań.
 Rakietowe szlaki w jego wyborze będą zawierały znakomite perełki literackie, opowiadania, nowele i mikropowieści wybrane spośród tysięcy przeczytanych tekstów. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie u nas opublikowane w formie książki, a w każdym tomie znajdą się opowiadania nie publikowane dotąd w Polsce. Wśród nich będą słynne, nominowane bądź nagradzane utwory.
 Wybór ma zawierać takie opowiadania SF, które nic nie utraciły ze swojej świeżości, nadal są kapitalnymi perełkami literackimi opartymi na dobrym pomyśle.
W antologii znajdą się opowiadania po części znane polskiemu czytelnikowi, ale publikowane dotąd tylko w prasie np. w Fantastyce lub nigdzie nie publikowane.
 Kluczem do wyboru są dwa słowa: OPOWIADANIA NIEZAPOMNIANE. Czyli takie, które pomimo upływu lat wciąż stoją nam przed oczami, choć często zapomnieliśmy ich tytuł i autora. I wciąż wywołują w nas dreszczyk emocji.
 To po prostu dobra literatura. Dla każdego. Niezależnie od upodobań literackich, przekonań czy wyznania.
------------------------------------------------------------------------------

Listopad
 W listopadzie ukarze się  Glow autorstwa Amy Kathleen Ryan, książka wydana przez wyd. Jaguar

Empyraen, ogromny statek kosmiczny, jest jedynym światem, jaki zna Waverly. Tutaj się urodziła – w pierwszym pokoleniu tych, których noga nigdy nie postała i nie postanie na Ziemi. Waverly wie, że jej los został przesądzony. Poślubi charyzmatycznego Kierana, przyszłego kapitana Empyrean. I choć dziewczyna nie wie, czy kocha swego przyszłego męża, wie, że to, co ma uczynić, jest słuszne. Koloniści potrzebują dzieci, które w przyszłości zaludnią nową Ziemię...
Waverly zna swoją przyszłość. Ale ta przyszłość nie nadejdzie.
New Horizon, statek-bliźniak, który wyruszył w kosmos niedługo przed okrętem Waverly, dopuszcza się zdrady, której nikt się nie spodziewał. Jej załoga atakuje ludzi zgromadzonych na pokładzie Empyrean. Młode, płodne kobiety, zostają porwane. Dorośli – wymordowani.
Teraz Waverly nie wie, co ją czeka.
Kieran, który przed czasem musi objąć rolę dowódcy, nie spocznie, póki jej nie odnajdzie. Ale czy Waverly naprawdę chce być odnaleziona? Grzeczna, potulna, pogodzona z losem dziewczyna kryje w sobie kobietę, którą pociąga coś więcej niż tylko życie przeżyte według ustanowionych przez innych dogmatów. 

----------------------------------------------------------------------------- 

Kwiecień
2 kwietnia ukarze się powieść Nancy Kress " Księżyc prawdopodobieństwa" . Wydawcą jest wyd. Almaz
Człowiek sięgnął gwiazd dzięki systemowi tuneli czasoprzestrzennych – reliktów starożytnej, od dawna nieistniejącej już rasy. Sukces ten ma jednak swoją cenę. W głębi Galaktyki ludzie trafiają na Fallerów, obce istoty, których jedynym celem jest niszczenie inteligentnego życia w kosmosie. Wybucha wojna, a nasza cywilizacja jest w niej stroną przegrywającą.
W tych niepewnych czasach dochodzi do odkrycia nowej planety. Zamieszkuje ją preindustrialna cywilizacja, która doświadcza tak zwanej „dzielonej rzeczywistości” – wszyscy obywatele są praktycznie jednomyślni. Zespół ziemskich naukowców wyrusza na Świat, by zbadać ten fenomen, nie zdając sobie sprawy, że misja ta jest tylko przykrywką dla znacznie ważniejszej operacji wojskowej.
Jeden z księżyców tej planety jest bowiem gigantycznym i tajemniczym artefaktem pozostawionym przez twórców wrót do gwiazd… i kluczem do wygrania wojny.
----------------------------------------------------------------------------
Kwiecień
Kolejny tom z przygodami Eve Dallas ukarze się 3 kwietnia, autorką jest Nora Roberts występująca pod pseudonimem J.D. Robb  , wydawcą jest wyd. Prószyński i S-ka.

Tym razem śledztwo zmusi Eve Dallas do powrotu do miasta, któremu zawdzięcza swoje nazwisko, i zanurzenia się w koszmarach własnego dzieciństwa…
Kiedy Isaac McQueen, przestępca aresztowany przez Eve, gdy jeszcze chodziła w mundurze, ucieka z więzienia, przyświecają mu tylko dwa cele: po pierwsze, kontynuować to, co przerwał, czyli uprowadzanie młodych ofiar i pozostawianie trwałych śladów na ich ciele i umyśle. A po drugie, zemścić się na kobiecie, która wiele lat temu zmusiła go do zerwania z tym procederem.
*---------------------------------------------------------------------------*

Szczególnie cieszy mnie kolejne wydanie przygód Eve Dallas - przeczytałam do tej pory   wszystkie poprzednie tomy i mogę się pochwalić ładną domowa kolekcją tej serii .
Rakietowe Szlaki 5  chętnie przeczytam , gdyż nie jest tajemnicą fakt iz uwielbiam  science fiction a zwłaszcza opowiadania w tym gatunku,  z tego samego powodu ciekawa jestem "Księżyca prawdopodobieństwa"  - zapowiada się nieźle  . 
"Glow"  - ten tytuł postaram się zapamiętać mimo iz zapowiadany jest dopiero na listopad.  "Miliony słońc "- ciągle się waham nad kupnem poprzedniego tomu :"W otchłani" i na razie obserwuję tę serię .
No i seria "Wampir do wynajęcia " jeszcze nie wiem co o niej sądzić ale opis mnie zainteresował , więc teraz czekam na Wasze recenzje, może pomogą podjąć mi decyzję.