niedziela, 15 kwietnia 2012

Zdrada , śmierć i Eve Dallas...


 J.D. Robb to pseudonim znanej i lubianej  Nory Roberts, autorka właśnie pod nim stworzyła futurystyczny cykl In Death, kryminału-romansu rozgrywający się w połowie XXI wieku . Główną bohaterką  tej serii jest Eve Dallas porucznik wydziału zabójstw nowojorskiej policji oraz jej mąż Roarke, który wspiera ją jako cywilny konsultant.

Akcja kolejnego tomu rozpoczyna się gdy Eve wraz ze swą partnerką  Peabody , zajmują się przypadkiem brutalnego, bezsensownego morderstwa – leciwego właściciela sklepu spożywczego którego zabili dla rozrywki trzej naćpani chuligani. Peabody pierwszy raz prowadząca samodzielne śledztwo doskonale sprawdza się w tej roli i łapie zabójców. Niedługo po tym , w nieciekawych okolicznościach staje się świadkiem burzliwej rozmowy  dwóch osób, z której wynika iż są oni skorumpowanymi i zamieszanymi  w zabójstwo policjantami.Zgłasza to swej przełożonej, Eve Dallas wraz z zespołem rozpoczyna dyskretne śledztwo, które prowadzi do wysoko postawionych osób i natrafia na pajęczą sieć powiązań , w tej sprawie Eve może zaufać jedynie nielicznym sprawdzonym współpracownikom. Nieuczciwi policjanci nie cofną się przed niczym aby zatuszować swe nielegalne poczynania. Nie zdają sobie jednak sprawy z jak upartym i sprytnym przeciwnikiem przyjdzie się im zmierzyć. Zaczyna się bezpardonowa gra , w której może zwyciężyć tylko jedna strona.

 Eve Dallas  jest pełną poświecenia policjantką, która za wszelką cenę dąży do prawdy i sprawiedliwości.Ma doskonałą intuicję, która pomaga jej rozwiązywać sprawy. Potrafi wczuć się w postać mordercy, dzięki czemu odtwarza sposób popełnienia zbrodni. W przypadku tej sprawy jest wyjątkowo zaciekła gdyż chodzi o nieuczciwych gliniarzy, którzy swym postępowaniem sprzeniewierzyli się swej odznace  i zszargali wszystko to w co wierzy Eve . Jak zwykle może liczyć na wsparcie swego męża Roarka i swój niezawodny zespół.

Książkę czytało mi się świetnie, to sama przyjemność obserwować Eve i jej przyjaciół przy pracy to jak osaczają  swych przeciwników. Nie zabrakło  również dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji , gdyż przy całej kryminalnej  otoczce, powieści z tej serii obfitują w wiele ciepłych i refleksyjnych scen a zaufane osoby z otoczenia pani porucznik  tworzą niezwykle zgrany zespół , któremu towarzyszy rodzinna atmosfera . No i Roarke , kochający i troskliwy mąż - zawsze w pobliżu ...ideał.

"Zdrada i śmierć" jest już 33 tomem  serii In Death ( nieodłączna śmierć , zawsze w każdym tytule ), ale niech to nie zniechęci osób które nie czytały poprzednich tomów, nic nie stoi na przeszkodzie aby swą przygodę z bezkompromisową Eve zacząć od tego momentu .  Jednak oczywiście co zawsze podkreślam odbiór  będzie zupełnie inny u osób które już doskonale znają panią porucznik oraz jej przyjaciół. Osobiście spotykam się z nimi już od wielu lat i zawsze z niecierpliwością wyczekuję nowych tytułów, mogę się pochwalić ich sporą kolekcją . Niestety nie udało mi się zdobyć ich wszystkich ( niektóre są bardzo trudno dostępne ) ale i tak mam ich razem 23 tomy plus jeden  dodatkowy w formie opowiadań. 
 A oto i one, po kliknięciu otworzą się w całej swej krasie :
 

12 komentarzy:

 1. Norę bardzo lubię, więc z miłą chęcią przeczytam jej dzieło "Zdrada i śmierć".

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, nic nie czytałam jeszcze tej autorki (wstyd!) - widzę że czas nadrobić zaległości ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po książki Nory z chęcią sięgam:)). Gratuluję pokaźnej kolekcji i pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to ktoś ładnie ujął: jest tyle wspaniałych książek , a ja tylko jedna...

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie skończyłam czytać jedną z najnowszych (wydanych w Polsce) książek Nory :) Lubię jej styl.
  33 tom? Wow! Choć nie ukrywam, że trochę mnie przeraziła ta liczba ;] Może kiedyś się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda mi to niemal na kryminalną, książkową wersję Mody na sukces :P Odmówię sobie

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Norę Roberts, a w szczególności te jej książki wydawane pod pseudonimem Robb. No i takiej kolekcji to ja Ci bardzo zazdroszczę, cos pięknego !!!

  OdpowiedzUsuń
 8. jestem właśnie w trakcie czytania :) w moim przypadku to dopiero 3 tom serii, ale powoli, byle do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie czytałam ani jednego tomu z tej serii, ale może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. czytałam 7 tomów z tej serii i bardzo mi sie podobały

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak bardzo nie tak, jak książki mają dziesięć róznych okładek :C
  Gdzie udało Ci się złapać 'Wirusa Śmierci'? bo nie wiem czy tylko ja jestem taka ofiara losu i nie umiem znaleźć, tak samo jak 'Portretu', dwóch moich ulubienic :C

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.