czwartek, 12 kwietnia 2012

Zakończeniem jest śmierć...


" Zakończeniem jest śmierć" jest nietypową powieścią Agaty Christie, nietypową pod względem umieszczenia akcji , napisała ją pod wpływem zachęty swego przyjaciela Stephena Glanville'a który był archeologiem. I tak po lekcji historii jakiej jej udzielił  ,kierując się zasadą że zbrodnia może się wydarzyć pod każdą szerokością i długością geograficzną, niezależnie od daty zdarzenia- autorka przenosi nas do starożytnego Egiptu  .

Renisenb  po śmierci swego męża wraca po latach wraz z córeczką do swego rodzinnego domu w Tebach, atmosfera w nim panująca urzeka młodą wdowę , bracia i ich żony, dzieci bawiące się radośnie - wszystko wydaje się niezmienione , jakby czas się  w tym miejscu zatrzymał. Jednak szybko okazuje się że są to tylko pozory , skrywane długo urazy i ambicje wychodzą na jaw gdy głowa rodziny, wysoko postawiony kapłan Imphotep, przywozi do domu młodą i piękną konkubinę Nofret . Okazuje się ona osobą podstępną i bezwzględną w dążeniu do celu, którym jest skłócenie rodziny i zdobyciu władzy . W spokojnym do tej pory domu wybuchają nagle zażarte awantury prowokowane przez konkubinę  a rodzeństwo przestaje sobie ufać. Jedynie łagodna  Renisenb , trzyma się z dala od rodzinnych potyczek , znajdując ukojenie w rozmowach z zaufanym przyjacielem rodziny Horim  który jako baczny obserwator szybko zdaje sobie sprawę z niebezpiecznej sytuacji  w jakiej znalazła się rodzina. Nofret wdrażając w życie swój plan tak podporządkowuje sobie całkowicie zaślepionego pięknością konkubiny ,Imphotepa, że zwiedziony intrygą, pragnie on wydziedziczyć dla niej  swoją rodzinę.  Wybucha wielka kłótnia - po której Nofret ginie, spadając z wysokiej ścieżki prowadzącej do grobowca . Po jej śmierci wszyscy oddychają z ulgą , ufając iż życie w domu powróci  do dawnego stanu.
Wkrótce okazuje się, jak bardzo się mylili - poszczególni członkowie rodziny giną jeden za drugim w bardzo tajemniczych okolicznościach. Winą za to zostaje obarczona Nofret, która jakoby  powróciwszy z zaświatów  w postaci ducha - mści się na rodzinie Imphotepa . Jednak nie wszyscy wierzą w ten przesąd. Gdy kapłani starają się przebłagać mściwego ducha konkubiny , babka Renisenb wraz z Horim prowadzą własne śledztwo, także Renisenb uważa że winowajcy należy szukać wśród żywych .


 Akcja tej powieści kryminalnej rozgrywa się dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa, ale umiejscowienie akcji nie jest żadną przeszkodą w stworzeniu dobrego kryminału - co udowodniła Agata Christie. Autorka przyłożyła się do lekcji archeologi i stworzyła wiarygodny  świat w którym żyją bohaterowie. Ich działania  ,zostały zgrabnie wplecione w obyczaje i wierzenia starożytnego Egiptu, tak że nawet absurdalne posądzenie ducha o zbrodnie wydaje się całkiem logicznym i wiarygodnym wytłumaczeniem. Powieść Pani Agaty, jak zwykle dostarcza rozrywki na wysokim poziomie . Lubię ten styl autorki, mam wrażenie że bawi się ona z czytelnikiem w ciuciubabkę, stopniowo odkrywa prawdę ale po drodze podsuwa mylne tropy a jednocześnie w umiejętny sposób usuwa w cień wskazówki, które mogą naprowadzić na  rozwiązanie zagadki. Prawdziwa "Królowa kryminału"

Agata Christie


13 komentarzy:

 1. Cenię sobie twórczość tej pisarki i mam nadzieję w niedalekiej przyszłości skompletować większość jej książek. Powyższą lekturę również mam w planach:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej pozycji jeszcze nie czytałam, a Christie uwielbiam :) Więc na pewno kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kojarzę tę autorkę, ale niestety nie miałam okazji obcować jeszcze z jej twórczością ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja podobnie jak marichetti - nie czytałam jeszcze żadnej książki Agaty Christie, ale mam ochotę na kryminały, więc pewnie kiedyś po nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Intrygująco się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 6. kocham Agatk...właśni"Dlaczego nie Evans"...zaczęłam "Entliczek pętliczek":)))...muszę sięgnąć po tę .o której piszesz:))-pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. ...upsss przepraszam za literówkę:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Wstyd się przyznać, ale nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości Agaty Christie, ale obiecuje poprawę i zamierzam w najbliższej przyszłości szybko to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ne czytałam jeszcze żadnej z książek tej autorki, ale mam nadzieję to zmienić. W końcu nie każdego nazywa się "Królową kryminału" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kryminały nie dla mnie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Kryminały to stanowczo nie moja bajka. Za dużo w nich krwi i zagadek, których nie umiem rozwiązać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam kryminały Christie, mam nadzieję, że uda mi si przeczytać wszystkie, przynajmniej te z Poirotem ;) Tej jednak sobie chyba odmówię, wolę czasy nam bliższe ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkich Fanów i Symoatyków książek Agathy Christie zapraszam na stronę poświęconą jej samej i jej dziełom: http://agathachristie.mixxt.eu/

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.