poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Dziś ważny dzień dla wszystkich moli książkowych.....


23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

Dziś koniec odliczania zaczętego tydzień temu - nastał bowiem w końcu ten jakże ważny dzień dla wszystkich moli książkowych .  Jakie były jego początki i skąd się wywodzi ? Myślę ze warto to wiedzieć :)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.
Tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie jest obchodzony w kwietniu. Na Wyspach Dzień Książki obchodzi się w pierwszy czwartek marca.

W naszym kraju święto książki obchodzone jest od 2007 roku, a odpowiadają za nie: Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców oraz Polska Izba Książki. Tego dnia w księgarniach spotkać możemy atrakcyjne promocje , które  przygotowały np. Amazonka , Merlin czy Gandalf

Książka nas uczy, książka cieszy,
 czasem zadziwi
 nas niemało
 albo po prostu tak rozśmieszy,
 jakby się dobry
 żart słyszało.
 Książka też mądrze nam doradza
 różne wskazówki,
 wzory daje.
 Książka w szeroki świat wprowadza,
 dalekie z nami
 zwiedza kraje.
 Lubimy książkę - przyjaciółkę.
 Wiesz co ci powiem?
 Nie odwlekaj.
 Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
 sięgnij po książkę!
 Książka czeka!

Hanna Łochocka

Pozdrawiam serdecznie :)

6 komentarzy:

 1. Lubię takie święta :) Powinny być ustawowo wolne od szkoły i pracy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, zgadzam się w zupełności! :)

   Usuń
 2. Teoretycznie powinnam jakoś świętować ten dzień - szkoda tylko, że nie mam okazji :/

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja wyjątkowo świętuje co roku ten dzień choć z innych powodów, bardziej osobistych, ale mimo to z książką ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, książki! Mam ich tyle, że dzisiaj nadrabiam zaległości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Za mało mamy czasu na czytanie , gdzie tam dla moli zawsze jest dobry czas - nawet mieszając w garnku. Byle tylko nie zabrudzić książki. Pozdrawiam wszystkich czytających- bardzo stary mól.

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.