wtorek, 27 marca 2012

Nadchodzi Bohater Wieków...


Bohater Wieków, jest ostatnią częścią trylogii „Ostatnie Imperium” autorstwa Brandona Sandersona . Dwa poprzednie tomy sprawiły iż zżyłam się bohaterami tej epickiej opowieści , kibicowałam im w ich dążeniach do odzyskania wolności i zaprowadzenia porządku w Imperium. Przeżywałam wraz nimi ich radości i smutki oraz obserwowałam zmiany jakie zachodzą w nich pod wpływem rozgrywających się wydarzeń.
Z zaciekawieniem wyławiałam też tajemnicze i intrygujące wątki które autor sprawnie wplatał w fabułę . Czy kończąc tą fascynującą opowieść Brandon Sanderson stanął na wysokości zadania i nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań ? Hmmm, powiem Wam jedno – ostatni tom powala na kolana i udowadnia iż Brandon Sanderson ma głowę nie od parady , pełną niesamowitych wizji i pomysłów. Ale może zacznijmy od początku …Po tym jak Zrodzona  z Mgły Vin , skłoniona podstępem  w dobrej wierze, uwolniła ze Studni Wstąpienia, uwięzione tam pradawne bóstwo zwane Zniszczeniem – świat pogrąża się w chaosie. Po tych dramatycznych przejściach , jej mąż Elend staje się Zrodzonym z Mgły i wraz z Vin oraz z pozostałą przy życiu ekipą Kelsiera starają się przeciwstawić ogarniającemu całe Imperium Zniszczeniu, które pragnie unicestwić świat . Wojna, głód i niepokoje szerzą się w całym Dominium , zabójcze gęste mgły unoszą się nad światem nawet za dnia a z nieba sypie się coraz więcej popiołu zasypując ziemię . Góry Popielne przekształcają się w wulkany a potężne trzęsienia ziemi nawiedzają całe Imperium – zwiastując nadejście końca , jakie gotuje światu Zniszczenie. Czy w tej sytuacji jest nadzieja ? Okazuje się ze tak, Ostatni Imperator przewidział te wydarzenia – Vin z Elendem odkrywają iż pozostawił on ukryte w jaskiniach magazyny pełne zasobów , niezbędnych do przeżycia jak również ważne wskazówki potrzebne do pokonania niszczycielskiego bóstwa. Odnalezienie wszystkich magazynów staje się głównym ich  celem, jednak czy jest  jedyną nadzieją na przetrwanie ludzkości ?  Na arenie rozgrywających się wydarzeń coraz częściej pojawia się Zachowanie - przeciwstawne Zniszczeniu bóstwo które poświęciło swą moc aby go uwięzić oraz  proroctwo 0 legendarnym Bohaterze Wieków, dysponującym ogromną mocą , czy jest nim Vin ?

Ostatni tom cyklu, zgrabnie wiąże ze sobą wszystkie wcześniejsze wydarzenia w jedną fantastyczną całość, czeka nas w nim wiele niespodzianek , zagadkowe wątki zostają w   satysfakcjonujący sposób wyjaśnione i na koniec wiemy jedno,  że  nic nie jest takim jak się wydawało na początku . Akcja rozgrywa się w szybkim tempie , podobnie jak w poprzednich częściach opisy walk są rewelacyjne i dynamiczne . Zauważyłam ze autor lubi "podpuszczać" swych czytelników , mylić tropy - aby w ostateczności ukazać zaskakujące rozwiązanie, bardzo mi się taki styl podoba.
Trylogia ta jest opowieścią o szalonej odwadze która połączona z poświęceniem , burzy tyranię i daje nadzieję na lepszą przyszłość . To opowieść o przyjaźni i lojalności , dzięki której wiele rzeczy staje się możliwymi.  Ale to również opowieść o błędach jakie można popełnić w imię wyższego dobra, o tym jak cienka granica istnieje pomiędzy Zniszczeniem a Zachowaniem .

Jak już wspomniałam na wstępie ,żal mi rozstawać się z bohaterami tej opowieści - każda z postaci miała swój charakter i urok , obserwowanie  jak się naradzają czy przegadują, jak walczą oraz dojrzewają mentalnie i nabierają doświadczenia było bardzo ciekawe . Jak by nie było przeżyliśmy razem 2.057 stron :)   Trochę mi smutno ale jest też dobra wiadomość - Brandon Sanderson , sprawił swym czytelnikom miłą niespodziankę i napisał kontynuację rozgrywającą się 300 lat później od wydarzeń opisanych w trylogii ... "Stop Prawa" - dziwny tytuł ale jak to jest w zwyczaju u tego autora pewnie w czasie lektury nazwa się wyjaśni. Tak więc zaczynam czytać...5 komentarzy:

 1. Nie znam tej trylogii i chyba ją sobie odpuszczę, gdyż na chwilę obecną muszę pilnować aż 6 różnych serii książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja także nie znam tej serii, ale tematyka niestety nie moja. Jako, że moje upodobania często się zmieniają, to w przyszłości chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezła okładka :) Wiele już słyszałam na temat tej powieści, wiele pochlebnych opinii, ale jak na razie nie mam zbytniej ochoty na jej lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładki są piękne, a i treść wydaje się być dobra. Mam nadzieję, że niedługo znajdę trochę pieniędzy na cały komplet :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam tą serię, bardzo mi sie podobała.

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.