piątek, 16 września 2011

Ścisła tajemnica...

 Kolejna książka Bernarda Webera , rozpoczyna się sceną turnieju szachowego.
Publiczność z zapartym tchem obserwuje zmagania dwóch szachistów - doktora Finchera (który kolejno pokonał wszystkich mistrzów ) oraz jego przeciwnika, Deep Blue IV ( komputer najnowszej generacji )  Chłodna, logiczna maszyna, nie obawia się klęski i nie pożąda zwycięstwa nad człowiekiem, który jest targany emocjami i ulega rozproszeniu  nawet przez  bzyczenie muchy.
 Wydawałoby  się, że Fincher-człowiek skazany jest na klęskę a jednak ... przegrywa maszyna. 
W przeprowadzonym wywiadzie nowy szachowy mistrz twierdzi że zwycięstwo zawdzięcza pewnej tajemniczej sile oraz silnej motywacji, której zabrakło maszynie - to właśnie dzięki niej był w stanie wygrać z komputerem.
Wszyscy odetchnęli - wciąż jeszcze człowiek góruje nad maszyną a nowy szachowy mistrz znużony ale szczęśliwy w towarzystwie swej narzeczonej , pięknej modelki Nataszy Andersen udaje się do domu. Tego samego dnia wieczorem telewizja informuje o jego niespodziewanej i nagłej śmierci. Szachista, a zarazem ceniony neuropsychiatra miałby umrzeć z... miłości. Natasza, w której objęciach skonał, zostaje aresztowana. 
Jest jednak ktoś, kto w śmierć z miłości nie wierzy. To pewien stary dziennikarz, zaintrygowany ostatnimi słowami neurochirurga, odnoszącymi się do  tajemniczej siły .
Wraz z debiutującą koleżanką podejmuje własne śledztwo...śledztwo które przyniesie niespodziewane rezultaty .

 Tych dwoje dziennikarzy - Izydor i Lukrecja z uporem godnym Sherlocka Holmesa i doktora Watsona będą odkrywać stopniowo warstwy zagadki - od seansów hipnotycznych aż po mury tajemniczego szpitala psychiatrycznego , prowadzące ich do szokujących faktów.
Do ścisłej tajemnicy - dotyczącej najgłębszych zakamarków ludzkiego mózgu ..bo to właśnie mózg i jego niesamowite możliwości odgrywają w tej sensacyjno-kryminalnej  historii kluczową rolę.

5 komentarzy:

 1. Jakoś mnie aż tak bardzo nie zachęca tematyka, jednak lubię sensacyjno kryminalne wątki, dlatego choćby z czystej ciekawości jak będę miała okazje przeczytać to, to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie nie na temat, ale gdzie, jak nie tu? Poszukuję "Stenogramów Anny Jambor",tak bym chciała wrócić do tego po latach...
  Jezu, a może ja już o tym pisałam?

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się bardzo spodobało, bo lubie kryminały. Ostatni dobry czytałam an poczatku wakacji, to było stanowczo zbyt dawno temu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo interesująco. Jako fanka kryminałów i wszelkich zagadek mam na książkę chrapkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. cyrysia : nic na siłę , ale jak Ci wpadnie w ręce polecam.

  GAJA : Kurczę , o ile wiem to jest razem 6 tomów i raczej trudno dostępne. Może poszukaj w bibliotece albo na Allegro. Chciałabym pomóc ale w tej kwestii nie potrafię

  Kuchareczka : A to polecam, czas przeczytać kolejny :)

  Natula : Zagadka jest ale o tym cicho sza bo to... ścisła tajemnica, musisz ją odkryć sama :)

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.