niedziela, 11 września 2011

TOP 10 - Dziesięć książek, które powinny mieć swoje adaptacje filmowe...Dziesięć książek, które powinny mieć swoje adaptacje filmowe - to kolejny temat z serii TOP 10 .
Zabawa zapoczątkowana przez Klaudynę .

Wiele książek zostało już sfilmowanych, niektóre adaptacje były bardzo udane, inne mniej a jeszcze inne okazały się totalną porażką...a oto moje 10 dalszych propozycji, wśród nich znalazły się pozycje nadające się zarówno na filmy kinowe, jak tez na seriale.
1. Książka opisuje losy Valentine'a Michaela Smitha, człowieka, który wychowywał się pośród Marsjan, gdy przybywa z Marsa na Ziemię ,próbuje się dopasować do odmiennego świata. Absolutnie wszystko jest dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności.  On sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę.

2. Ludzkość dąży uparcie i nieodwołalnie ku samozagładzie, robiąc wszystko, by zniszczyć Ziemię, dlatego Yves Kramer, inżynier specjalizujący się w podróżach kosmicznych, postanawia uciec na inną planetę, by tam zacząć wszystko od nowa.
Buduje więc olbrzymi statek kosmiczny o napędzie fotonowym, „Gwiezdny Motyl”, i wraz ze 144 tysiącami osób na pokładzie wyrusza w podróż, która ma potrwać 1000 lat. Niestety niedługo sielankę na pokładzie burzy pierwsza zbrodnia, toteż Yves postanawia wbrew sobie wprowadzić taką samą hierarchię społeczną jak ta obowiązująca na planecie, którą dopiero co porzucili, a wraz z nią utworzyć policję, sądy i zakazy.
Doskonałe pełne alegorii i obfitujące w odniesienia do Biblii połączenie science-fiction z powiastką filozoficzną.

3. W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona jednak, być może, metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów będzie mógł przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.


4.Joannie nie poszczęściło się w życiu. Dobiega do trzydziestki, a wciąż nie zaznała prawdziwej miłości i smaku przygody. Prowadzi nudną egzystencję starej panny, mieszkając pod jednym dachem z nadopiekuńczą matką i wścibską ciotką. Na szczęście nigdy nie jest za późno, by odmienić swój los. Joanna dostaje taką szansę, gdy nagle otrzymuje list o bardzo niepokojącej treści - przed nią otworem staje zupełnie nowy świat: pełen uroku, tajemnic i niespodzianek, przekraczających jej najśmielsze oczekiwania...

5. Nieodległa przyszłość, obszar należący do dawnych Stanów Zjednoczonych, obecnie podzielony na małe państewka toczące ze sobą walkę o wpływy. Ziemią rządzą międzynarodowe korporacje, a ludzkość zaczyna kolonizować kosmos. Friday, tajna agentka pracująca dla organizacji paramilitarnej, pakuje się w sam środek narastającego konfliktu. Jako sztucznie wyhodowana istota, zabójczo piękna, obdarzona nadludzkim refleksem, siłą i inteligencją, przewyższa ludzi pod każdym względem. Paradoksalnie, z tego właśnie powodu musi ukrywać swoją tożsamość i borykać się z rasistowskimi uprzedzeniami. Lecąc w kosmos jako kurierka odkrywa, że najnowsza misja ma zakończyć się jej śmiercią...
6. W absurdalnym, sztucznie wykreowanym świecie Argolandu nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Drobny kombinator, dzięki sprytowi inteligencji, dochodzi do szczytów władzy i odkrywa, że jego kraj jest kolonią sterowaną przez Obcych, którzy narzucili mu ustrój wzorowany na modelu stanów atomowych. Kasta tzw. nadzerowców próbuje zminimalizować skutki interwencji najeźdźców.


7. Paradyzja to kolonia orbitalna, która od stu lat nie utrzymuje kontaktów z Ziemią. Jej mieszkańcy stworzyli własny, idealny ustrój społeczny. Ziemianie podejrzewają jednak, że władze kolonii naruszają fundamentalne prawa człowieka. Ziemski inspektor wysłany, żeby zbadać na miejscu sytuację, zastaje świat skrajnie różniący się od tego, co głosi oficjalna propaganda. Wszechobecna cenzura i bezlitosny system wymuszania lojalności zmusza obywateli do stosowania wręcz kabaretowych sposobów komunikacji. Ogarnięty paranoją rząd nie chce nawet ujawnić położenia sztucznej planety…
8. Mercedes Thompson nie jest człowiekiem. Jest zmiennokształtną  - posiada dar przypisywany niegdyś plemionom Indian. Ale nie jest ona jedyną niezwykłą istotą w okolicy - nieludzi jest więcej...dużo więcej.
 Mercedes  została wychowana przez klan wilkołaków i mieszka w bliskim sąsiedztwie Alfy  stada Adama... A jako właścicielka niewielkiego warsztatu samochodowego naprawia auta nie tylko ludzi czy wilkołaków, ale także wampirów i innych osobliwych klientów, którzy wciągają ją w niebezpieczne przygody ( cykl książek )


9. Jest rok 1945. Claire Randall, pielęgniarka pracująca w czasie wojny w szpitalu polowym, wraca z frontu i spędza z mężem wakacje w Szkocji. W czasie spaceru natrafiają na kamienny krąg. Claire dotyka głazu i... zostaje przeniesiona w czasie do roku 1743. Nagle zjawia się w świecie pełnym niebezpieczeństw. Dostaje się w sam środek intryg właścicieli ziemskich i knowań szpiegów, które zagrażają jej życiu ale też poznaje miłość swego życia  Jamiego. ( cykl książek )

10. Eve Dallas porucznik wydziału zabójstw nowojorskiej policji jest pełną poświecenia policjantką, która za wszelką cenę dąży do prawdy i sprawiedliwości.Ma doskonałą intuicję, która pomaga jej rozwiązywać sprawy. Eve potrafi wczuć się w postać mordercy, dzięki czemu odtwarza sposób popełnienia zbrodni. Jej mąż Roarke,którego poznała podczas jednego ze śledztw,  często wspiera ją jako cywilny konsultant.  Akcja rozgrywa się w połowie XXI wieku. ( seria książek )
4 komentarze:

 1. Dzięki tej edycji top10 poznałam na blogach wiele ciekawych tytułów, których dotąd nie znałam. Poza 'Błękitnym Zamkiem' nie spotkałam się z żadną z pozycji, więc tym bardziej podoba mi się Twój ranking :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Idę szukać "Błękitnego zamku" we własnej bibliotece. Twoje zdjęcie przypomniało mi tę książkę, której zupełnie nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytałam o Zajdlu w artykułach Ziemkiewicza. To był ciekawy człowiek, niestety jego literatury nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Futbolowa : ciesze się :)

  Gaja : Oj warto sobie ją przypomnieć :)

  monotema : w/g mnie Lem jest przereklamowany a o Zajdlu mówi się za mało. Naprawdę warto poznać twórczość tego autora

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.