poniedziałek, 19 września 2011

TOP 10 : najpiękniejsze historie miłosne...

Mów szeptem, jeśli mówisz o miłości.
— William Shakespeare (Szekspir)Nowy romantyczny temat Top 10 , z zabawy Klaudyny brzmi : najpiękniejsze historie miłosne.

Z tymi miłosnymi historiami opisanymi w literaturze bywa różnie - są piękne i czyste, zakochani pokonują wiele przeszkód piętrzących się na ich drodze do szczęścia by w końcu być razem lub tylko żyć wspomnieniem utraconej miłości.Zdarza się miłość zgubna i niszczycielska, gdy kocha się aż do utraty zmysłów. Bywa tragiczna...
Wszystkie te historie opowiadają o miłości, ale które są najpiękniejsze ? Każdy inaczej postrzega ten temat, ja wybrałam te które podobały mi się najbardziej, choć było ciężko - okazało się że zebrało się ich całkiem sporo.

                                                                              

1.Justyna z miłości do Jana ,dumnie przeciwstawia się podziałom społecznym.


"Nad Niemnem" - E.Orzeszkowa


2. Miłość ponadczasowa - dzielą ich wieki, łączy miłość, Claire i Jamie .
Saga Podróżniczka w czasie - D.Gabaldon


3. Jane , delikatna i opanowana podbiła bez reszty serce Rochestera
"Dziwne losy Jane Eyre" - Ch. Bronte

4. F. Darcy z pozoru dumny i wyniosły, nie oparł się mądrej i bezpośredniej, świadomej swej wartości Elizabeth. " Duma i uprzedzenie " - J.Austen


5. Oleńka i Kmicic , dla niej dokonał wielkich rzeczy i stał się bohaterem.
"Potop" - H.Sienkiewicz

6. Winicjusz, cudowna przemiana patrycjusza rzymskiego w imię miłości do chrześcijanki Ligii.
"Quo vadis" - H.Sienkiewicz

7. Heathcliff i Katarzyna -miłość szalona, bez barier, poza śmierć, poza odkupienie, poza zrozumienie "Wichrowe wzgórza" - E. Bronte

8. Wierny Wokulski, tragicznie zakochany w  rozpieszczonej głupiej  Izabelli, która nie potrafiła go docenić.
"Lalka "- B.Prus
9. Szalona Baśka -Hajduczek i Mały Rycerz - Wołodyjowski.
"Pan Wołodyjowski"- H.Sienkiewicz
10. Dla szlachetnego Aragorna, Arwena wyrzekła się wieczności.
"Władca Pierścieni "-J.R.R Tolkien"Gdybyś kiedy we śnie poczuła, że oczy moje już nie patrzą na ciebie z miłością, wiedz, żem żyć przestał."
Stefan Żeromski
 

 


4 komentarze:

  1. Podpisuję się pod Twoim zestawem, większość par znalazłaby się i na mojej liście :) Mamy chyba podobny gust książkowy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy tylko dwie pary wspólne, ale to i tak dobrze ;) Oczywiście większość historii przez Ciebie przedstawionych znam, lecz nie przypadły mi do gustu, w tak dużym stopniu jak Tobie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też wiele mi się pokrywa (m.in. Jane Eyre i Aragorn i Arwena), ale dla mnie taką bardzo ważną historią miłosną jest opowieść o Abelardzie i Heloizie opisana w średniowiecznych listach tej pary do siebie. Jest to chyba (moim subiektywnym zdaniem) najpiękniejsza miłosna historia! Najpierw miłość, potem rozdzielenie, tęsknota... Co prawda jest tam wiele egoistycznych uczuć i zachowań, ale to właśnie czyni ten związek takim prawdziwym, realnym. W końcu ta historia zdarzyła się naprawdę :)

    OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.