środa, 14 września 2011

Gwiezdny motyl...

Dawid Weber autor Gwiezdnego motyla, przedstawia nam świat w niedalekiej przyszłości ,który dąży do powolnej samozagłady , ludzi pogrążonych w konfliktach,  którzy uparcie niszczą swoją planetę, jak też siebie nawzajem . Brzmi znajomo ?
Yves Kramer,roztargniony i niepozorny inżynier - szef wydziału Innowacji i Futurologi w Agencji Kosmicznej czuje się coraz bardziej obco na Ziemi . Po tragicznym wypadku samochodowym, w którym  potrąca słynną mistrzynię żeglarstwa Elizabeth Malory popada w apatię i poczucie winy. Wtedy to wpada na pomysł stworzenia własnego projektu statku kosmicznego o napędzie fotonowym , tak powstaje projekt "Żaglowca Słonecznego". Jednak komisja Oceny Projektów odrzuca ten pomysł.
W tym czasie multimiliarder Gabriel Mac Namarra , dowiaduje się o swej śmiertelnej chorobie. Słysząc o projekcie Yvesa , uznaje pomysł zbudowania statku kosmicznego za dar losu i postanawia go sfinansować.  Chcąc spłacić swój dług wobec Elizabeth , która w wyniku wypadku została inwalidką  pogrążając się w rozpaczy i wściekłości , Yves werbuje ją do pracy przy budowie statku.
I tak projekt pod zmienioną nazwą " Ostatnia Nadzieja " zostaje wdrożony do realizacji.

" Ostatnia Nadzieja (...) ten projekt to coś znacznie większego niż zwykła wycieczka w gwiazdy. Być może to nasza ostatnia nadzieja (...) Ta planeta była naszą kolebką, ale ją zniszczyliśmy (...) Kiedy dom się wali, trzeba odejść. Zacząć wszystko od nowa, w innym miejscu i inny sposób. W tej chwili (...) Ostatnią Nadzieją jest ucieczka "

Powstaje ogromny statek kosmiczny, Gwiezdny Motyl - który wraz ze starannie wybranymi 144 tysiącami osób na pokładzie wyrusza w podróż mającą trwać 1000 lat ,by dotrzeć do nowej Ziemi ...

Autor zaskakuje śmiałością swej wizji i doskonałą znajomością ludzkich zachowań.Wplata w historię także elementy z Biblii co jest bardzo ciekawym posunięciem . Gwiezdny Motyl jest doskonałą rozrywką dla czytelników lubiących alegorię i filozofię zgrabnie wplecioną w fabułę. 
Jak potoczyły się dalsze losy Gwiezdnego Motyla i jego pasażerów ? Jak zakończyła się ta niezwykła podróż ? Myślę że warto już samemu się z tym zapoznać .
Dodam tylko że zakończenie jest niezwykle pomysłowe , zaskakujące i skłaniające do przemyśleń.5 komentarzy:

 1. Poczułam się zaintrygowana... I jaka okładka piękna, chętnie przeczytam. Tym bardziej, że kompetnie nie znam autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. dopiero dzisiaj zauważyłam te piękne rysunki kobiet z ksiązkami u dołu bloga, CUDO

  OdpowiedzUsuń
 3. Do końca przekonana nie jestem, ale kto wie, może przeczytam kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aneta : autor jak najbardziej zasługuje na poznanie, zachęcam i ...dziękuję :)

  Viconia : naprawdę warto :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałem dwukrotnie, wybrałem ją nawet jako lekturę do pracy maturalnej. Polecam baaaaardzo!

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.