środa, 29 lutego 2012

Zapowiedzi... 21 marca, nakładem wydawnictwa Jaguar, ukaże się pierwszy tom nowego cyklu "Żelazny kodeks", autorstwa Caitlin Kittredge p.t. "Żelazny cierń"

Steampunk + dystopia.  Niezwykła seria łącząca w sobie elementy science-fiction, antyutopii. Czyli to co lubię.

W świecie maszyn, parowych silników i potężnych mostów, Aoife (EE-fah) czeka, aż nekrowirus, który przemienił w szaleńców jej najbliższą rodzinę, dosięgnie także i ją. Nie ma ucieczki przed śmiertelną chorobą… Póki jednak Aoife może samodzielnie myśleć, póki krew w jej żyłach płynie, dziewczyna uczy się wymarzonego fachu w szkole inżynierów
Pewnego dnia Aoife dostaje list od brata, w którym ten prosi ją o pomoc. Conrad uciekł z domu zaraz po szesnastych urodzinach i słuch po nim zaginął. Dziewczyna, w towarzystwie przyjaciela, Cala oraz dziwnego przewodnika, Deana, wyrusza do domu swego ojca, jedynego miejsca, do którego mógł udać się Conrad, gdy porzucił pogrążającą się w szaleństwie rodzinę. Niebezpieczna wyprawa przynosi Aoife wiedzę. Wiedzę, której posiąść nie powinna i która ściąga na nią śmiertelne niebezpieczeństwo.

***


Premiera najnowszej powieści ze Świata dysku odbędzie się 10 kwietnia,  "Niuch", autorstwa  Terrego Pratchetta, zostanie wydany nakładem Prószyński i S-ka

 "Niuch" jest 39 powieścią której akcja rozgrywa się w Świecie Dysku.

 Powszechnie uznawana prawda głosi, że kiedy policjant wyjeżdża na urlop, ledwie ma czas otworzyć walizkę, nim znajdzie pierwsze zwłoki. Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork jest właśnie na urlopie na wsi – niewinnej i wesołej, ale nie dla niego są zwykłe trupy w szafie. Trupów jest więcej, bardzo wiele, a także pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo. Znalazł się poza swoją jurysdykcją, poza kompetencją, niekiedy zagubiony i poza granicami zrozumienia, pozbawiony kanapek z bekonem, ale nie przebiegłości. Podobno w końcu wszystkie grzechy zostają wybaczone. Ale chyba nie całkiem...

***Już 7 marca nakładem wydawnictwa Piąty Peron  ukaże się powieść "Santa Olivia" autorstwa Jacqueline Carey.

Mówili, że figura Matki Boskiej Bolesnej zapłakała krwawymi łzami w dniu, gdy zaraza zawitała do Santa Olivia. Mówili, że Bóg odwrócił twarz od rodzaju ludzkiego. Mówili też, że święci pamiętają to, o czym Bóg zdążył zapomnieć, jeśli chodzi o ludzkie cierpienie.
W Santa Olivia nie ma litości. Nie ma stąd także ucieczki. W odizolowanej strefie buforowej między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, pozbawieni praw obywatelskich mieszkańcy niewielkiego miasteczka są bezsilni wobec losu. Aż pewnego dnia narodzi się wśród nich ktoś niezwykły – córka Człowieka-Wilka, będącego dziełem inżynierii genetycznej. Człowiek-Wilk miał stać się bronią doskonałą. Stworzono go nadludzko silnym, zabójczo szybkim, niezwykle wytrzymałym. Nigdy nie zaznał uczucia strachu. Nosząca imię na cześć zaginionego ojca, Loup Garron odziedziczyła te cechy.
Widząc przyjaciół i sąsiadów cierpiących z rąk uzbrojonych okupantów, Loup nie potrafi pozostać obojętna. Postanawia pomścić ich krzywdy. Wspierana przez garstkę miejscowych sierot, skryta pod przebraniem, wymierza sprawiedliwość stojącym ponad prawem. Loup wie, że jeśli da się złapać, straci nie tylko wolność, ale również życie.

***


 Kolejna część przygód Lady Maccon w najnowszej powieści z serii"Protektorat Parasola" już 6 marca. "Bezwzględna" autorstwa Gail Carriger, pojawi się na rynku za sprawą wydawnictwa "Prószyński i S-ka"


 Genialne połączenie romansu wiktoriańskiego, powieści o wampirach i wilkołakach oraz sensacyjnej komedii pomyłek.

 Lady Alexia Maccon znowu w akcji, ale tym razem to nie jej wina. Gdy szalony duch grozi królowej, bezduszna wszczyna śledztwo i wpada na trop pewnej drażliwej sprawy z przeszłości. Na domiar złego jej siostra postanawia walczyć o prawa kobiet (szok!), madame Lefoux tworzy potwora, a na ulicach Londynu panoszą się jeżozwierze mordercy. Afera goni aferę i Alexia nie ma czasu pamiętać, że jest w ósmym miesiącu ciąży. Ponadto czwarty tom serii "Protektorat Parasola" odpowie na dręczące wszystkich pytanie – co zawiera tajemnicza beczka w pracowni madame Lefoux? – oraz przyniesie odpowiedzi na wiele ważkich kwestii, takich jak ta, czy Biffy zostanie subiektem, co kryje garderoba lorda Akeldamy i czy zostanie on dyktatorem mody w stolicy?


Przeglądając internet w poszukiwaniu nowych zapowiedzi , natrafiłam na pozycje które mnie zainteresowały. Postanowiłam stale umieszczać co jakiś czas u siebie na blogu takie informacje o nowościach lub zapowiedziach które mnie szczególnie zaciekawiły, lub o książkach które chciałabym przeczytać.
Czy z któraś z dzisiejszych zapowiedzi przykuła Wasza uwagę ? Którą chcielibyście przeczytać ?

---------------------------------------------------------------------------------------
 


Tym wszystkim którzy jeszcze nie doczytali - polecam moją Rocznicową Wygrywajkę do wyboru cztery książki   - szczegóły TUTAJ
 poniedziałek, 27 lutego 2012

Rocznicowa Wygrywajka...

Dziękuję wszystkim za cudowne życzenia :)
 Tak jak obiecałam , z okazji Pierwszej Rocznicy mojego bloga czyli  tzw. Roczku,  który wybił w lutym - przedstawiam Wam  Rocznicową Wygrywajkę  :) 

Aby wziąć w niej udział należy :
 • Zgłosić się pod postem oraz podać swój adres e-mail i tytuł jednej z wybranych  książek
 • Umieścić podlinkowany banerek rocznicowy na swoim blogu.
 • Byłoby mi również bardzo miło, gdybym została dodana do obserwowanych  ale to nie jest  przymus :)

A teraz książki : 

 1. Pocałunek Anioła Ciemności - Sarwat Chadda
 2. Trzynastu apostołów - Dean Koontz
 3. Słodka zemsta - Nora Roberts
 4. Kitty i nocna godzina - Carrie Vaughn


  Na zgłoszenia będę czekać do 8 marca.
  Po tym czasie ogłoszę do kogo powędrują wylosowane tytuły i poproszę o adres do wysyłki .


  Niniejszym, Rocznicową Wygrywajkę  uważam za otwartą , mam nadzieję ze wszystkie książki znajdą swój nowy dom :)  

  Z pozdrowieniami
  Dalia

  piątek, 24 lutego 2012

  Oświetlenie ważna rzecz...

  Pokazywałam już różne nowoczesne i wyróżniające się niesamowitymi kształtami regały na książki.  Tym razem regał z oświetleniem, bardzo praktyczny wynalazek ,tylko szkoda ze sam regał jest już nieco mniej praktyczny ( bynajmniej dla mnie ) ale myślę że do nowoczesnego wnętrza, gdzie jest raczej mało książek nadaje się w sam raz.
  czwartek, 23 lutego 2012

  Pierwsza rocznica...

   18 lutego 2011 minęła rocznica powstania tego blogu, rok temu napisałam tutaj swój pierwszy post . Pamiętam ze bardzo nieśmiało stawiałam swe pierwsze kroki , nigdy nie byłam mocna  w słowie pisanym . Jestem marzycielką chodzącą z głowa w chmurach - od najmłodszych lat uwielbiam czytać, przenosząc się w swej wyobraźni do miejsc opisywanych w książkach , lecz zawsze miałam problem z opisem tych cudownych historii . Istnieją one w mojej głowie lecz gdy mam napisać recenzję , nie jest to już dla mnie takie proste , dlatego często się zniechęcam i myślę wtedy o zaprzestaniu prowadzenia bloga. Ale te myśli szybko mijają , gdy widzę iż są osoby które mnie jednak odwiedzają - bo powiem Wam kochani , że Wy nawet nie zdajecie sobie sprawy ile dla mnie znaczycie i jak bardzo Was cenię i potrzebuję.

  Dlatego bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim którzy do mnie zaglądają , dziękuję za każdy komentarz - bo to właśnie dzięki nim wiem że tu byliście:)
  Wasze słowa są bardzo motywujące , nie trzeba mi wtedy Red Bulla  bo sam fakt iż się tu  pojawiacie popędza mnie do dalszego działania i dodaje skrzydeł, gdyby nie Wy pewnie nie doczekałabym tej rocznicy.

  Pozdrawiam serdecznie
  Dalia

  ps. W ramach rocznicy, przygotowuję dla Was niespodziankę  w postaci Rocznicowej Wygrywajki  Do wygrania oczywiście - książki , już w  następnym poście szczegóły. Zapraszam

  A i na koniec taki szczegół statystyczny - ilość wystawionych komentarzy do  dnia dzisiejszego : 403 .
   Dziękuję :)

  poniedziałek, 20 lutego 2012

  Studnia Wstąpienia


  Studnia Wstąpienia jest drugą częścią z trylogii Ostatnie Imperium autorstwa Brandona Sandersona.
  Rewelacyjny tom pierwszy opisywałam niedawno tutaj
  Po obaleniu Ostatniego Imperatora , niemal boskiej istoty której brutalne rządy trwały tysiąc lat ,zmarły Kelsier staje się symbolem zwycięstwa i obiektem czci skaa. Elend Venture zostaje królem Środkowego Dominuim a Vin zyskuje sławę najpotężniejszej Zrodzonej z Mgły - tej która zabiła samego Imperatora i odkryła jego tajemnicę. Wraz ze swoimi przyjaciółmi  którzy brali udział w spisku obalenia Imperatora, na gruzach Ostatniego Imperium nowy król będąc idealistą ,pragnie utworzyć nowe państwo, w którym każdy będzie traktowany sprawiedliwie. Jednak może stracić on swoją władzę, ponieważ na stolicę kraju, miasto Luthadel, maszerują trzy oddzielne armie, chcąc przejąc spuściznę po Ostatnim Imperatorze. Ale armie to nie koniec  kłopotów, Mgły - niegdyś nieszkodliwe i królujące tylko  w nocy, zaczynają pojawiać się także w ciągu dnia i zabijać ludzi - czym są ? Dlaczego stały się tak drapieżne ? Czy ma to związek ze śmiercią Ostatniego Imperatora i czym była Głębia którą pokonał on tysiąc lat temu ? Nad jakimi mocami panował Imperator ? Czy Głębia powraca, niosąc zniszczenie dla świata  ? Podczas gdy ekipa Kelsiera wraz z Elendem walczy o przetrwanie miasta -jedynie Vin i terrisjanin Sazed są świadomi tego drugiego, groźniejszego zagrożenia - zadając sobie powyższe pytania odkrywają zapomnianą legendę o Studni Wstąpienia , dającej wielką moc . Za wszelka cenę muszą ją odnaleźć, ponieważ to właśnie z niej czerpał swą moc Ostatni Imperator, okazuje się że być może zabicie go nie było wcale najtrudniejsze i prawdziwym wyzwaniem okaże się przetrwanie po jego upadku.

  Kontynuacja "Z mgły zrodzonego " jest jeszcze bardziej zaskakująca od pierwszej części ,czytałam ją z wielkim przejęciem i zapartym tchem. Autor wciąż zaskakuje pomysłowością , pojawiają się nowe fascynujące wątki i nowe ciekawe postacie. Opisy walk są powalające, zapewniam iż nigdzie podobnych nie znajdziecie. Nie sposób opisać całej rewelacyjnej fabuły, ponieważ to po prostu trzeba przeczytać !
  Każdy kto lubi fantastykę , powinien zapoznać się z trylogią Brandona Sandersona oraz z pozostałą jego twórczością która wyróżnia się świeżością i nietuzinkowymi pomysłami.
  Teraz przede mną zakończenie trylogii , część trzecia -" Bohater Wieków " .
  Poniżej fragment tomu drugiego:


  Na koniec wspomnę tylko o okładce, widzę sporą poprawę w porównaniu do tomu pierwszego ale wziąwszy pod uwagę tak rewelacyjną lekturę i tak oczekiwałabym od wydawnictwa że się bardziej postara aby wizytówka książki była bardziej odpowiednia . Oczywiście to są tylko moje odczucia , proszę nie mieć mi tego za złe, jeżeli ktoś myśli inaczej :)

  niedziela, 19 lutego 2012

  Książki i kurz...

  Półki z książkami to ogromne siedlisko kurzu. Z własnego doświadczenia wiem iż trudno znaleźć czas na dokładnie czyszczenie każdej z nich, zwłaszcza jeżeli mamy ich dużo . Jak usunąć z nich kurz ?  Znalazłam w necie taki oto gadżet :
  Tylko gdzie go kupić? Widzieliście gdzieś taką pomysłową szczoteczkę ?

  W razie czego dla tych bardzo cierpliwych czyściochów , zawsze pozostaje odkurzacz :)  Ścieranie kurzy jest czynnością której chyba nikt nie lubi, tak mi się wydaje. Ja na pewno nie lubię ale cóż jak mus to mus, inaczej byśmy zginęli pod tonami kurzu  :)
  Jeżeli chodzi o książki to co najmniej raz w roku trzeba porządnie opróżnić regały z wszystkich książek i pism i dokładnie je wytrzeć a przy okazji zabezpieczyć przed agresją moli - które jak wiadomo lubią druk. Dla mnie takim odpowiednim czasem jest wiosna a wraz z nią wiosenne porządki, świeże powietrze więcej energii i przy okazji porządki w domowej bibliotece.

  A Wy jak sobie radzicie z wszechobecnym kurzem osiadającym na książkach ?


  środa, 8 lutego 2012

  Z mgły zrodzony...  Po znakomitych  "Elantris" i " Siewcy Wojny" Brandon Sanderson ukazuje nam po raz kolejny swój kunszt. Tym razem w fascynującej , napisanej z  niezwykłym rozmachem trylogii o Ostatnim Imperium. " Zrodzony  z mgły" jest jej częścią pierwszą .

  Przez tysiąc lat popiół zasypuje kraj, słońce ma kolor krwi i nikt nie pamięta już zielonych roślin .  Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, "Skrawek Nieskończoności” rządzi władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony niczym bóg ,odkąd pokonał potwora zwanego Głębią i uchronił świat od zagłady. Kultu Imperatora - boga strzegą  jego kapłani bezlitośni obligatorzy , członkowie Stalowego Zakonu.Społeczeństwo dzieli się na obdarzoną licznymi przywilejami i prawami  arystokrację oraz na  rasę niewolników ,pozbawionych jakichkolwiek praw zwanych  skaa - których życie i śmierć są zależne jedynie od ich arystokratycznych panów. Mieszanie szlachetnej rasy arystokratów i niewolników jest zakazane pod rygorem śmierci . Tysiąc lat istnieje ten system i przez ten czas nadzieja skaa na lepsze życie została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia. Do chwili gdy pół-skaa Kelsier ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnych kopalniach Ostatniego Imperatora , właśnie w tym więzieniu pod wpływem rozpaczy odkrywa swe potężne Moce Allomanty - Zrodzonego z Mgły i będąc  znany odtąd jako jedyny Ocalały z Czeluści Hatshin, buntownik i urodzony przywódca wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora a skaa przywrócić wolność.
  Bardzo ważną postacią w Zrodzonym z Mgły , obok Kelsiera jest szesnastoletnia Vin, dziewczyna należąca do jednej z żyjących pod marginesem prawa band skaa. Posiada umiejętności, pozwalające jej z niezrozumiałych przyczyn kontrolować emocje innych ludzi, to dzięki nim zdołała przez długi czas przeżyć w niebezpiecznych warunkach. Kelsier namawia ją do przyłączenia się do jego grupy i wyjaśnia  , że jej umiejętności to allomancja, a dziewczyna okazuje się być podobnie jak on Zrodzoną z Mgły, najrzadszym rodzajem allomantów, potrafiącym używać wszystkich metali zamiast jedynie jednego. Vin dowiaduje się, że planowane przez Kelsiera i jego ludzi przedsięwzięcie to nic innego, niż plan obalenia Ostatniego Imperatora. Zgadza się dołączyć do grupy i ostatecznie pomaga w realizacji planu.


  Brandon Sanderson z niezwykłym rozmachem stworzył świat Ostatniego Imperium, świat pełen niezwykłych mocy i barwnych postaci, wciągajacy od pierwszej strony. Oryginalność fabuły jest bardzo widoczna, czegoś takiego jeszcze nie było- miejsce magii zajęła w tym świecie sztuka Allomancji, czyli wewnętrznego spalania metali i ich stopów, sprawiająca, że Allomanta dysponuje mocami podobnymi do magicznych i zależnych tylko od substancji którą spala - gdy na początku przeczytałam iż Kelsier spalił metale wewnątrz swego ciała , siegając do swych allomanckich mocy , byłam zdezorientowana - o co chodzi ?  I przyznaję ze musiałam się posiłkować słowniczkiem na końcu książki ale na szczęście wkrótce wszystko stało się zrozumiałe i zaczęło się logicznie zazębiać.  "Zrodzonego  z mgły" polecam każdemu kto ceni sobie dobrze napisane niezwykłe i tajemnicze opowieści, ponieważ w tej znajduje się wszystko co powinno być w bardzo dobrej lekturze fantasy. Czytałam ją z ogromną przyjemnością i jestem pod ogromnym wrażeniem wyobraźni autora. Mam jedynie zastrzeżenia do okładki , która kompletnie mi się nie podoba i gdyby nie to że znam i cenię  autora - mogłaby sprawić że bym tą pozycję pominęła - dlatego zachęcam , nie przejmujcie się odstraszająca okładką i bierzcie się za lekturę.  Ja teraz jestem w trakcie czytania drugiej części  pt. " Studnia wstąpienia" , niedługo podzielę sie wrażeniami.

  Krótkie wyjaśnienie Allomancji
  Allomanci potrafią spalać metale, które znajdują się w ich żołądku, dzięki czemu uzyskują specjalne możliwości. Metale allomantyczne dzielą się na pary, z których jeden Przyciąga, a drugi Odpycha – ich działanie jest od siebie odwrotne, z czego jeden metal jest stopem drugiego. Pary zaś dzielą się na metale wewnętrzne i zewnętrzne, jedne działające na samego użyuwającego, drugie zaś – na inne osoby. Wszystkie zaś metale można podzielić na trzy grupy: zwykłe, które używają wszyscy allomanci, wyższe, będące o wiele rzadsze, oraz boskie, o wiele potężniejsze od pozostałych, wymykające się wszelkim prawom. Allomanci dzielą się na dwie kategorie – Mglistych oraz Zrodzonych z Mgły. Mgliści to ludzie "przypisani" do pojedynczego metalu, mogący spalać tylko ten jeden. Zrodzeni zaś mogą używać ich wszystkich. Każdy, kto potrafi spalać więcej niż jeden metal, potrafi spalać je wszystkie. Każdy Zrodzony ma moce uśpione przy urodzeniu, korzystać z nich może dopiero po Złamaniu, czyli przeżyciu jakiejś głębokiej, psychicznej traumy. Dlatego właśnie Zrodzeni z Mgły uchodzą za ludzi mrocznych i groźnych. Jedyne znane przypadki allomantów to potomkowie arystokratów, każdy skaa mający tę umiejętność jest przynajmniej w pewnej części potomkiem szlachcica, dlatego mieszanie krwi w Ostatnim Imperium było zakazane..