środa, 8 lutego 2012

Z mgły zrodzony...Po znakomitych  "Elantris" i " Siewcy Wojny" Brandon Sanderson ukazuje nam po raz kolejny swój kunszt. Tym razem w fascynującej , napisanej z  niezwykłym rozmachem trylogii o Ostatnim Imperium. " Zrodzony  z mgły" jest jej częścią pierwszą .

Przez tysiąc lat popiół zasypuje kraj, słońce ma kolor krwi i nikt nie pamięta już zielonych roślin .  Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, "Skrawek Nieskończoności” rządzi władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony niczym bóg ,odkąd pokonał potwora zwanego Głębią i uchronił świat od zagłady. Kultu Imperatora - boga strzegą  jego kapłani bezlitośni obligatorzy , członkowie Stalowego Zakonu.Społeczeństwo dzieli się na obdarzoną licznymi przywilejami i prawami  arystokrację oraz na  rasę niewolników ,pozbawionych jakichkolwiek praw zwanych  skaa - których życie i śmierć są zależne jedynie od ich arystokratycznych panów. Mieszanie szlachetnej rasy arystokratów i niewolników jest zakazane pod rygorem śmierci . Tysiąc lat istnieje ten system i przez ten czas nadzieja skaa na lepsze życie została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia. Do chwili gdy pół-skaa Kelsier ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnych kopalniach Ostatniego Imperatora , właśnie w tym więzieniu pod wpływem rozpaczy odkrywa swe potężne Moce Allomanty - Zrodzonego z Mgły i będąc  znany odtąd jako jedyny Ocalały z Czeluści Hatshin, buntownik i urodzony przywódca wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora a skaa przywrócić wolność.
Bardzo ważną postacią w Zrodzonym z Mgły , obok Kelsiera jest szesnastoletnia Vin, dziewczyna należąca do jednej z żyjących pod marginesem prawa band skaa. Posiada umiejętności, pozwalające jej z niezrozumiałych przyczyn kontrolować emocje innych ludzi, to dzięki nim zdołała przez długi czas przeżyć w niebezpiecznych warunkach. Kelsier namawia ją do przyłączenia się do jego grupy i wyjaśnia  , że jej umiejętności to allomancja, a dziewczyna okazuje się być podobnie jak on Zrodzoną z Mgły, najrzadszym rodzajem allomantów, potrafiącym używać wszystkich metali zamiast jedynie jednego. Vin dowiaduje się, że planowane przez Kelsiera i jego ludzi przedsięwzięcie to nic innego, niż plan obalenia Ostatniego Imperatora. Zgadza się dołączyć do grupy i ostatecznie pomaga w realizacji planu.


Brandon Sanderson z niezwykłym rozmachem stworzył świat Ostatniego Imperium, świat pełen niezwykłych mocy i barwnych postaci, wciągajacy od pierwszej strony. Oryginalność fabuły jest bardzo widoczna, czegoś takiego jeszcze nie było- miejsce magii zajęła w tym świecie sztuka Allomancji, czyli wewnętrznego spalania metali i ich stopów, sprawiająca, że Allomanta dysponuje mocami podobnymi do magicznych i zależnych tylko od substancji którą spala - gdy na początku przeczytałam iż Kelsier spalił metale wewnątrz swego ciała , siegając do swych allomanckich mocy , byłam zdezorientowana - o co chodzi ?  I przyznaję ze musiałam się posiłkować słowniczkiem na końcu książki ale na szczęście wkrótce wszystko stało się zrozumiałe i zaczęło się logicznie zazębiać.  "Zrodzonego  z mgły" polecam każdemu kto ceni sobie dobrze napisane niezwykłe i tajemnicze opowieści, ponieważ w tej znajduje się wszystko co powinno być w bardzo dobrej lekturze fantasy. Czytałam ją z ogromną przyjemnością i jestem pod ogromnym wrażeniem wyobraźni autora. Mam jedynie zastrzeżenia do okładki , która kompletnie mi się nie podoba i gdyby nie to że znam i cenię  autora - mogłaby sprawić że bym tą pozycję pominęła - dlatego zachęcam , nie przejmujcie się odstraszająca okładką i bierzcie się za lekturę.  Ja teraz jestem w trakcie czytania drugiej części  pt. " Studnia wstąpienia" , niedługo podzielę sie wrażeniami.

Krótkie wyjaśnienie Allomancji
Allomanci potrafią spalać metale, które znajdują się w ich żołądku, dzięki czemu uzyskują specjalne możliwości. Metale allomantyczne dzielą się na pary, z których jeden Przyciąga, a drugi Odpycha – ich działanie jest od siebie odwrotne, z czego jeden metal jest stopem drugiego. Pary zaś dzielą się na metale wewnętrzne i zewnętrzne, jedne działające na samego użyuwającego, drugie zaś – na inne osoby. Wszystkie zaś metale można podzielić na trzy grupy: zwykłe, które używają wszyscy allomanci, wyższe, będące o wiele rzadsze, oraz boskie, o wiele potężniejsze od pozostałych, wymykające się wszelkim prawom. Allomanci dzielą się na dwie kategorie – Mglistych oraz Zrodzonych z Mgły. Mgliści to ludzie "przypisani" do pojedynczego metalu, mogący spalać tylko ten jeden. Zrodzeni zaś mogą używać ich wszystkich. Każdy, kto potrafi spalać więcej niż jeden metal, potrafi spalać je wszystkie. Każdy Zrodzony ma moce uśpione przy urodzeniu, korzystać z nich może dopiero po Złamaniu, czyli przeżyciu jakiejś głębokiej, psychicznej traumy. Dlatego właśnie Zrodzeni z Mgły uchodzą za ludzi mrocznych i groźnych. Jedyne znane przypadki allomantów to potomkowie arystokratów, każdy skaa mający tę umiejętność jest przynajmniej w pewnej części potomkiem szlachcica, dlatego mieszanie krwi w Ostatnim Imperium było zakazane..

8 komentarzy:

 1. Lubię takie koncepcje światów. Czuję się zaintrygowana i poszukam książki albo w biblio albo na wymianę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi świetnie, zachęcasz że hej. Książka faktycznie wydaje się bardzo oryginalna, allomancja to ciekawe zagadnienie. Masz rację, okładka strasznie tandetna, w życiu nie wpadłabym na to, że kryje w sobie taki kawał dobrego tekstu.

  Dziękuję, zdrówko znacznie lepsze :)
  Miłego wieczorku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo świeże spojrzenie w świecie fantasy , mam nadzieję ze będziesz miała okazję sie sama przekonać.

   Cieszę się ze już lepiej , pozdrowionka :)

   Usuń
 3. Zapowiada się bardzo interesująco. Ostatnio mam ochotę coś poczytać z gatunku fantasty, więc chętnie rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jest ochota - to warto skorzystać i przeczytać :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Może kiedyś przeczytam, na razie mam całą liste książke
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie http://mylittlelibrary-gumciobook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to, ja też mam sporo zaległości :)
   Ale polecam pamiętać o tym autorze

   Dziękuję za zaproszenie:)

   Usuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.