wtorek, 18 grudnia 2012

Polskie Urban Fantasy..

 Wydawnictwo Fabryka Słów , zapowiada na 09-01-2013 wydanie polskiego Urban Fantasy , 6 grudnia na stronie wydawnictwa zaprezentowana została oficjalnie okładka do książki " Bogowie muszą być szaleni" autorstwa Anety Jadowskiej. Książka ta jest drugim tomem , zaplanowanej jako sześcioksiąg serii o Dorze Wilk. Pierwsza część "Złodziej dusz" ukazała się na początku tego roku. Z przykrością stwierdzam że przegapiłam premierę tego cyklu , ale zamierzam to nadrobić - dla wszystkich którzy lubią Urban fantasy , zadziorne wiedźmy , wampiry , wilkołaki i inne nieziemskie stwory informacja :Dora Wilk wkracza do akcji i to  w polskim wydaniu - warto się samemu przekonać o jej charakterku.
Fabuła :
Dora Wilk jak magnes przyciąga kłopoty, wariatów i męskie spojrzenia. Łamie regulaminy, szuka przyjaźni w dziwnych miejscach, a od losu dostaje przeciwników wyłącznie potężnego kalibru.
 Policjantka to nie zawód, ale stan umysłu... a że po drugiej stronie Bramy rzadko można złoczyńcę zakuć w kajdanki i odprowadzić do aresztu... Dora robi co musi, by Toruń, Thorn czy Trójmiasto i Trójprzymierze pozostały dobrymi miejscami do życia.
 Drżyjcie Bogowie, wampiry, wilki, Archaniołowie i pospolici wariaci – Dora Wilk kopie tyłki z wdziękiem baleriny, nie przyjmuje usprawiedliwień o złym dzieciństwie i nie przebiera w środkach by zaprowadzić porządek.

Słów klika o autorce :
 Jadowska - polska Briggs – pierwsze polskie urban fantasy ( tak reklamuje autorkę Fabryka Słów )

Książki chciała pisać od zawsze. Jednocześnie chciała też być policjantką, aktorką, aktywistką Greenpeace i dziennikarką interwencyjną. Na jednym z wielu nadbałtyckich spacerów uświadomiła sobie, że wszystkie swoje pasje może realizować poświęcając się pisaniu powieści.

 Urodzona 14.08.1981 filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii.
Od 2000 r. mieszka w Toruniu i chyba już jest Torunianką, bo jak rodowici mieszkańcy miasta jednocześnie kocha je i nie znosi. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta. Śpi, gdy przyzwoici ludzie pracują, co chyba czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym.
Na studiach polonistycznych wciąż wysłuchiwała, że fantastyka nie jest poważną literaturą i że nie powinna marnować na nią talentu. Na kilka lat nawet uwierzyła. Do czasu gdy nie uznała, że uwielbia pisać powieści niekoniecznie poważne i skoro sama woli spędzić wieczór z kryminałem czy urban fantasy niż z Konwickim, dlaczego nie miałaby pisać książek, jakie sama lubi czytać?
Debiutowała kilka razy, bo raz jej nie satysfakcjonował: w 1999 opowiadaniem „Dziwny jest ten świat” (Gazeta Radomszczańska), w 2004 opowiadaniem „Kalejdoskop” (na łamach Science Fiction) oraz "Złodziejem dusz" wydanym na początku roku 2012 przez Fabrykę słów.

Równolegle w głowie młodej filolożki z doktoratem z literatury zrodził się pomysł na spektakularną powieść w sześciu tomach. Już sam zamysł napisania heksalogii w klimacie urban fantasty zasługuje na podziw. Tym bardziej, iż sama Jadowska mówi o sobie - „zwykle jest chaotyczna jednak bywam kreatywna, zwłaszcza w kuchni”. Autorka, podobnie jak Patricia Briggs, nie lubi rutyny i nigdy się nie poddaje. 
Zapewne, dlatego seria o Dorze Wilk, to rok z życia wiedźmy, która szuka przyjaźni w dziwnych miejscach, a od losu dostaje przeciwników wyłącznie potężnego kalibru. Po drugiej stronie Bramy rzadko można zakuć w kajdanki złoczyńcę i odprowadzić go do aresztu.
Aneta Jadowska  mieszka w Toruniu i podobnie jak Dora Wilk, robi wszystko, by Toruń, Thorn czy Trójmiasto i Trójprzymierze pozostały dobrymi miejscami do życia.
 ( Informacje o autorce zostały pobrane ze strony wyd. Fabryka Słów oraz z oficjalnej strony autorki )Niezmiernie jestem ciekawa tej książki, porównanie autorki do P. Briggs stawia automatycznie wysoką poprzeczkę przed p.Jadowską, mam nadzieję że autorka spełni oczekiwania. Nie od dziś wiadomo że bardzo lubię klimaty w jakich utrzymana jest fabuła powieści. Zatem na pewno nie przegapię tej premiery . A między czasie planuję zapoznać się z pierwszym tomem z tego cyklu.  A Wy ?


Czy ktoś z Was miał okazje może czytać pierwszą część " Złodziej dusz" ? Jeżeli tak to ciekawa jestem Waszych wrażań ? 

Fotka pobrana z oficjalnej strony Anety Jadowskiej - FanArt inspirowany drugim tomem Heksalogii – Bogowie muszą być szaleni.


14 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze, ale faktycznie brzmi ciekawie :) Poczekam na Twoją opinię, zanim się wezmę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze do czynienia z tym gatunkiem literackim, ale mam słabość do polskiej literatury, dlatego z czystej ciekawości sięgnę po tę książkę w stosownej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam ale przed chwilą byłam na blogu,gdzie jest recenzja:
  http://zapachyksiazki.blogspot.com/2012/12/zodziej-dusz-aneta-jadowska-wpadam-jak.html
  Chyba się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też będę wypatrywała Twoich wrażeń. Fajnie by było poczytać dobrą, polską UF :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też właśnie mam zamiar sięgnąć po pierwszy tom i zapoznać się z twórczością Pani Jadowskiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście, że przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ogromnie zaciekawiona, świetny opis! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem świeżo po pierwszej części i opowiadania pośredniczącego między 1, a 2. Polecam gorąco, tylko ostrzegam seria uzależnia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet nie słyszałem o tej serii, ale nie bardzo mnie interesuje. Chociaż urban fantasy lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno się skuszę! Brzmi niesamowicie fantastycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam tej autorki, ale jej seria urban fantasy nieźle się zapowiada, będę czuwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. O! Zaintrygowałaś mnie i chętnie sięgnę po książkę, gdy będzie już dostępna:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaciekawił mnie Twój wpis i pewnie sięgne po tę książke :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam na recenzję. Zaintrygowała mnie ta pozycja, jeśli będzie na poziomie Briggs, to dobrze. Ale może będzie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.