czwartek, 20 grudnia 2012

Najlepsze ścieżki dźwiękowe...

Dziś ranking najlepszych ścieżek filmowych. 

Temat jest mi dobrze znany ,gdyż muzyka filmowa towarzyszy mi  od wielu lat.Mam już taki nawyk, wypracowany przez lata, że gdy oglądam film bardzo ważna jest dla mnie muzyka - zdarza się że film jest dobry a muzyka gdzieś się gubi lub jest nieodpowiednia. Razi mnie to bardzo , nie ma w tym harmonii. Bywa tez na odwrót film jest nieciekawy a muzyka powala i nadrabia braki. Dopiero wtedy gdy muzyka i strona wizualna są ze sobą spójne tworzą w pełni perfekcyjne kino, dobra muzyka współgra z filmem. Zgrabne połączenie wątków z odpowiednią ścieżką dźwiękową sprawia że przeżywamy emocje, od pięknych nastrojowych,  melodii wywołujących wzruszenie po dźwięki dynamiczne podkreślające akcję . Czy mieliście kiedyś ochotę wkroczyć do filmowego świata po przygodę lub odczuwaliście na jej dźwięk ciarki ?
Takie emocje wywołują często epickie aranżacje utworów - można się zatracić w takiej muzyce. Niejednokrotnie wokal oraz chór w tle , wzmacnia efekt i dodaje jej jeszcze więcej wzniosłości . Gdy słucham takiej muzyki ciarki chodzą mi po ciele i przenoszę się w inny wymiar. Często wykorzystywana jest w zwiastunach filmowych aby pobudzić słuchającego do obejrzenia filmu . To dowód na to jak muzyka potrafi oddziaływać na umysł, to oczywiście nic nowego ,wiadomo o tym od wieków ale  w tej muzyce jest naprawdę coś wyjątkowego i uzależniającego . Na przykładzie Gladiatora - wraz  z muzyką możemy wkroczyć na pole bitewne do Germanii, wjechać triumfalnie do Rzymu czy też walczyć na arenie razem z gladiatorami. Nie jest możliwe aby wybrać jedynie 10 takich ścieżek dźwiękowych , poniżej przedstawiam jedynie kilka z ulubionych . Na miejscu 10 - symbolicznie mix na który składają się utwory epickie .

1. Joe Black / Thomas Newman
2. Gladiator / Hans Zimmer a także Lisa Gerrard
3. Ostatni Mohikanin / Trevor Jones, Randy Edelman a także zespół Clannad
4. Władca Pierścieni / Howard Shore a także Enya
5. Conan Barbarzyńca / Basil Poledouris
6. Braveheart / James Horner
7.Opowieści z Narnii / Harry Gregson-Williams
8. Wichry namiętności / James Horner
9. Dzieci Diuny / Brian Tyler

                                                                    10. Muzyka Epicka


                                                                                                                                                              
                                                                            

8 komentarzy:

 1. Większości filmów nie znam, więc ciężko m jest wypowiedzieć się na temat ich ścieżki dźwiękowej. Z twojej listy, to na pewno zgadzam się z wyborem ,,Gladiatora'' i ,,Braveheart''. Osobiście jeszcze dodałabym film ,,Titanic''. Jego muzyka zawsze mnie porusza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muzyka Hansa Zimmera jest niesamowita, do "Gladiatora" dodałabym jeszcze "Ostatniego samuraja" i "Piratów z Karaibów" ;)
  Reszty filmów (oprócz Joe Black'a), o których piszesz, to nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) i uwielbiam muzykę z "Władcy Pierścieni"

   Usuń
 3. Uwielbiam ścieżki dźwiękowe do wszelkich epickich scen <3 Muzyka jest wazna w mojej ocenie, to jeden z kluczowych elemenów budujacych nastrój...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Tobą, że właściwe połączenie muzyki z obrazem tworzy w pełni perfekcyjne kino, ale doceniam to tylko podczas seansu, niestety moja pamięć pod tym względem szwankuje i mimo że oglądałam większość filmów przez Ciebie wybranych, oprócz "Dzieci Diuny", to za licha nie przypominam sobie ich ścieżek dźwiękowych :/

  OdpowiedzUsuń
 5. "Joe Black" - piękny film, muzyka jeszcze piękniejsza. Podobnie z "Gladiatorem".

  OdpowiedzUsuń
 6. Perfekcyjnie napisany post. Chyba z tych filmów nie oglądałam tylko "Dzieci Diuny" i "Joe Black" albo go nie pamiętam. Ze wszystkim się zgodze, muzyka jest świetnie dobrana, porusza i wprowadza akcję. Czekam z niecierpliwością na kolejny wpis :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem tego samego zdania co Ty iż obraz musi iść w parze z filmem. Jak dla mnie na pewno w takim zestawieniu znalazłby się motyw z "Requiem dla snu" i muzyka z filmu "Misja".

  http://filmowymelanz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.