sobota, 1 listopada 2014

Wyjść ze skorupy...

Polinezyjczycy mówią, że świat powstał wtedy, gdy Taaora – tak nazywają Stwórcę – przebudził się i odkrył, że znajduje się w skorupie. Wówczas rozciągnął się i ją rozbił. Tak powstała Ziemia. Taaora rósł nadal i po pewnym czasie odkrył, że znajduje się w kolejnej skorupie. Rozciągając się, znowu ją rozbił i tak powstał Księżyc. Niemniej Taaora wciąż rósł i wkrótce odkrył, że ogranicza go jeszcze jedna skorupa. Kiedy ją rozbił, powstały gwiazdy.
Ta starożytna opowieść Polinezyjczyków ukazuje nam proces nabywania mądrości, zachodzący poprzez rozbijanie kolejnych, ograniczających nas skorup. Cząsteczka Boga rozwija się w nas, aż zaczyna jej brakować miejsca, a wtedy znany nam świat ulega zniszczeniu, byśmy mogli narodzić się na nowo.
Tak oto życie okazuje się niczym innym jak byciem sobą, aż przestaniemy się mieścić w naszej jaźni i, podobnie jak Taaora w swojej skorupie, musimy przełamać swoje ograniczenia, po to, by mogła narodzić się nasza kolejna jaźń. W ten sposób pozbywamy się swoich poglądów na temat świata – nie dlatego, że są one fałszywe, ale dlatego, że każdy z nich spełnia swoje zadanie do czasu, aż się rozwiniemy i przestaniemy go potrzebować.
Mark Nepo " Mała księga przebudzenia"


6 komentarzy:

 1. Bardzo trafne. Na początku czytałam z przymrużeniem oka, ale potem zrozumiałam. Wszystko prawda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wielu mitach tkwi ponadczasowa mądrość...:)

   Usuń
 2. Dalio,
  wczoraj z kimś o wychodzeniu ze skorupy rozmawiałam, dziś o tym myślałam. Ciekawa jestem swoich skorup i tego, co pod nimi jest. kilka już pękło ;-)
  Ciekawe światło rzuca na to wszystko ostatnie zdanie...
  Jak zwykle inspirujesz:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele warstw ma człowiek , niektóre są jak skorupy ...niestety niektóre są bardzo twarde i wiele wysiłku trzeba włożyć w ich skruszenie ..nie zawsze się to udaje ...ostatnie zdanie jest wręcz rewolucyjne ...i znowu ukazuje że zmiany są potrzebne...dla rozwoju...
   Cieszę się - pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 3. Wciąż się rozwijamy...pogłębiamy własną świadomość...To chyba dobrze..:)
  :* Miej piękną niedzielę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najwidoczniej rozwój jest wpisany w naszą egzystencję ...bycie świadomym to wielki dar ...i tylko od nas zależy czy z niego skorzystamy :)
   Dziękuję Słonko , życzę inspirującego tygodnia :)

   Usuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.