poniedziałek, 17 lutego 2014

Dezyderata...

 Dezyderata jest wyjątkowym poematem zawierającym przesłanie na temat  dobrego i szczęśliwego życia. Tytuł pochodzi od łacińskiego słowa desideratum - pragnienie, w liczbie mnogiej desiderata – to, co pożądane, upragnione, wymagane,potrzebne.  

Autorem  jest Max Ehrmann ( 1872-1945 ) pisarz i poeta . Dezyderata jest jego najbardziej znanym dziełem, poemat powstał jako oryginalny prezent świąteczny dla przyjaciół a  opublikowany został  w 1927 r. 

Całość jest ponadczasowa, dobre życie jest zawsze w cenie a wskazówki i spostrzeżenia w nim zawarte ciągle aktualne, jego prostota i pozytywne przesłanie sprawiło iż poemat ten stał się  inspiracją dla ludzi poszukujących swej drogi a także  dla artystów, na jego podstawie powstało kilka piosenek. Fragmenty  tekstu towarzyszą mi już od wielu lat lecz dopiero teraz poznałam jego historię i zapoznałam się z pełnym utworem czym prędzej dzielę się nim z Wami ku pokrzepieniu serc :
Dezyderata

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.


Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.


Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.


Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.


Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.


Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.


Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.


Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.


Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.


Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny...


Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy. 


 12 komentarzy:

 1. Nic dodać, nic ująć. Tylko jak wprowadzić w życie te zasady, nie jest to sprawa łatwa, szczególnie gdy ma się choleryczny charakter :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda , wiemy że taka drogą powinniśmy kroczyć ale nasze słabości stoją nam na przeszkodzie :)
   Te słowa są warte tego aby je powtarzać jak mantę aż w końcu przeskoczymy te przeszkody :) Chyba będę sobie je tak powtarzać w kółko aż w końcu...się uda .

   Usuń
 2. Oj ciekawy opis Dalia! dzięki tobie poznałam co to Dezyderata! Jestem pod wrażeniem jego madrości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo że poemat przypadł Ci do serca :)

   Usuń
 3. Słowa ważne, wartościowe.
  Przeczytałam je kilka lat temu pięknie wydrukowane na ścianie w jakiejś instytucji.
  Pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki tekst zapada w pamięć , autor zrobił piękny prezent nie tylko swym przyjaciołom ale też całemu światu :)

   Usuń
 4. Znam...ale lubię do tych słów wracać
  Zwłaszcza to pierwsze zdanie uspokaja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze zdanie przemawia do mnie cała mocą swą a fakt iż jestem dzieckiem wszechświata czuję głęboko w duszy ...tylko muszę się nauczyć być mniej surową dla siebie , bo z tym mam problem :)

   Usuń
  2. Też mam z tym problem. Ja z kolei zbyt wiele od siebie wymagam :)

   Usuń
  3. Aż czasem chciałoby się wyskoczyć z siebie i stanąć obok , co ?
   Najlepsze jest to wszystkich wokół mogę usprawiedliwiać i traktować wyrozumiale a siebie nie ...ot paradoks ;)

   Usuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.