sobota, 27 października 2012

Królowa z Białą Różą...


Philippa Gregory urodziła się  9 stycznia 1954 r. w Kenii.  Gdy miała 2 lata, jej rodzina przeprowadziła się do Anglii. Uzyskała  stopień doktorski z literatury XVIII-wiecznej na Uniwersytecie w Edynburgu, jest znaną autorką specjalizującą się powieści historycznej. Zafascynowana epoką Tudorów stworzyła  serię książek w których przedstawia rządy władców z tego rodu . Najbardziej znaną powieścią  z tego cyklu niewątpliwie jest " Kochanice Króla " , która stała się popularna dzięki udanej ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie m.in Scarlett Johansonn i Natalie Portman w roli sióstr Boleyn. Seria ta składa się z sześciu tomów.  
Tworząc " Białą Królową " autorka cofnęła się w czasie do Wojny Dwóch Róż , stwarzając tym samym nową serię , którą nazwała Wojnami Kuzynów . Wojna Dwóch Róż była starciem dwóch potężnych rodów Anglii wywodzących się z dynastii Plantagenetów. Lancasterowie którzy w swym emblemacie mieli czerwona różę starli się z  Yorkami mającymi za symbol różę białą . W momencie rozpoczęcia tej opowieści, zwycięzcą  bratobójczej walki o tron jest Edward IV York . Nowo koronowany król spotyka na swej zwycięskiej drodze do Londynu kobietę o niezwykłej urodzie - jest nią Elżbieta Woodville z domu popierającego Lancasterów, wdowa której mąż zginął w bitwie. Kobieta wywiera na nim ogromne wrażenie ,Król słynny uwodziciel i miłośnik płci przeciwnej nie jest w stanie oprzeć się jej wdziękom. W ścisłej tajemnicy poślubia swą wybrankę a kiedy umacnia swe panowanie, ujawnia zaślubiny . Elżbieta zostaje koronowana , w majestacie prawa i kościoła staje się Białą Królową .
Jednak dopóki istnieją inni pretendenci do tronu Anglii, Królestwo będzie ciągle targane niepokojami i nowymi walkami. Pośród zgiełku pól bitewnych i dworskich intryg, królowa Elżbieta w roli narratorki snuje swą historię, jest to opowieść równie dramatyczna jak epoka  w której się rozgrywa. Piękna i żądna władzy  Królowa nie stroni od intryg  aby utrzymać swą pozycję ,jednak obsypując  swych krewnych przywilejami czyni sobie wrogów z szlachty, która nieustannie knuje za jej plecami.  Oprócz tych mrocznych stron władzy, autorka pokazuje Białą Królową przede wszystkim jako namiętną żonę  i oddaną matkę, kochającą swą rodzinę ponad wszystko. Nie waha się zemścić na osobach które skrzywdziły jej rodzinę, często korzysta  w tym celu z czarów.
Czarodziejka Meluzyna
Ciekawostką historyczną umiejętnie wplecioną w fabułę , jest fakt iż kobiety z linii rodowej królowej, powoływały się na legendę o Meluzynie  ( wodnej bogince czarodziejce z wężowym ogonem ) od której jak dumnie twierdziły pochodzą. Stąd też zapewne zamiłowanie do czarów , Królowa Elżbieta kojarzona była z magią a jej matka została nawet o nie oskarżona , i co prawda w końcu oczyszczono ja z zarzutów ale pogłoska przetrwała do dzisiejszych czasów. Philippa Gregory bardzo chętnie w swej książce powołuje się na tą historię, obdarzyła swe bohaterki darem widzenia przyszłości oraz umiejętnością czarowania w/g autorki moc ta  również przeszła na córkę Białej Królowej, późniejszą żonę Henryka VII Tudora a matkę słynnego Henryka VIII .
Powieść -Biała Królowa ,  jest mieszanką faktów historycznych,domysłów oraz fikcji literackiej.  Ważną postacią w powieści jest matka Królowej zwana Jakobiną Luksemburską , stanowi ona opacie i nieraz wspiera radą.Obie  są  niezwykle ambitnymi, pewnymi siebie kobietami. Obie również  wyróżniają się nieprzeciętną urodą.  Ich umiejętność stosowania czarów, symbolizuje ich siłę a rzucanie zaklęć podkreśla kobiecą naturę . Jak wiemy z historii, to właśnie kobiety niezależne, z charakterem a jednocześnie bardzo kobiece - zwano w pierwszej kolejności czarownicami. Krążyły pogłoski że Elżbieta omamiła króla swą urodą i czarami . Dziwiono się że zamiast zawrzeć korzystnie politycznie małżeństwo , król poślubił nikomu nie znaną niewiastę, do tego starszą o pięć lat wdowę z dwoma synami . Jedynym wytłumaczeniem były czary, w owych czasach mało kto mógł sobie pozwolić na luksus zawarcia małżeństwa z miłości a już na pewno nie władca zasiadający na tronie.
 Elżbieta Woodville
W tym burzliwym okresie gdy przetrwanie było nie lada sztuką ,Elżbieta stając się królową została uwikłana w trwający od lat konflikt. Jednak z determinacją dopasowała się do sytuacji.
Niewiasty w owym czasie nie miały łatwo, miały do wyboru klasztor lub małżeństwo w celu zachowania linii rodowej . Brak higieny powodował duży odsetek śmierci kobiet w wyniku połogu , Elżbieta jako  matka dwanaściorga dzieci mocno ryzykowała. Jej córka także Elżbieta, nie miała już tyle szczęścia - zmarła wskutek gorączki poporodowej. 
Historyczna postać królowej , czasy w których żyła i  wojna Dwóch Róż miały ogromny potencjał literacki i Philippa Gregory świetnie go wykorzystała , połączyła fakty historyczne, legendy i fikcję w jedną zgrabną całość . Poruszyła także zagadkę zniknięcia dwóch synów Elżbiety i Edwarda IV . Mimo iż od pokoleń starano się wyjaśnić to tajemnicze zaginięcie, do dziś się to nie udało. Po młodym następcy tronu i jego młodszym bracie, wszelki ślad zaginął ,autorka przedstawia swoją wersję wydarzeń, jakie mogły zaistnieć. Philippa Gregory stworzyła barwną wciągającą powieść którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Po raz pierwszy miałam okazję spotkać się z twórczością autorki , do tej pory oglądałam jedynie wspomnianą na wstępie ekranizację " Kochanic Króla " i to właśnie ten film zachęcił mnie do bliższego  zapoznania się z tym historycznym cyklem .  Zamierzam zaznajomić się z nim w całości, kolejnym tomem w kolejności będzie " Czerwona Królowa "opowiadająca historię Małgorzaty Beaufort – matki Henryka VII Tudora

Białą Królową polecam miłośnikom powieści historycznej oraz fanom epickich opowieści , znajdą w niej miłość, zazdrość , magię, zdradę ,zemstę oraz porywająca historię rozgrywającą się na tle wydarzeń wojny Dwóch Róż .13 komentarzy:

 1. bardzo mi się ta książka podobała

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie zazdroszczę lektury, bo książki tej pani mam w planach już od jakiegoś czasu. Bardzo, bardzo lubię powieści z historią w tle, to coś w sam raz dla mnie ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Niebyt chętnie czytuje powieści historyczne, gdyż już od czasów szkolnych mam awersje do wszelakiej historii, jednak ostatnio zdecydowałam się przeczytać jedną książkę z tego gatunku i byłam nieco przyjemnie zaskoczona, więc może i tym razem skuszę się na
  Białą Królową, ale niczego nie obiecuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po filmie "Kochanice króla" nabrałam ochoty na książkę. Jeśli mi się spodoba, to na pewno sięgnę po "Białą królową".

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym po to sięgnęła, fajnie, że tu trafiłam. Studiuję anglistykę, więc po zapoznaniu z historią Anglii, ta historia jak najbardziej do mnie przemawia.

  http://korolowa.blogspot.com/ mój blog, gdybyś miała kiedyś okazję, zajrzyj, może coś Cię zainteresuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ksiązka już za mną i bardzo miło ją wspominam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham takie książki, muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa książek Gregoty, same dobre opinie, muszę w końcu sama sięgnąć po jej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ochże, uwielbiam takie serie! Ależ ja bym chciała chwycić ją w ręce ....

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie przed kilkoma dniami skończyłam czytać tę książkę i bardzo mi się podobała, mam więc w planach też pozostałe powieści autorki. Liczę na to, że będą równie ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że mogłaby mi się podobać ta powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam takie klimaty, z tego względu tę Autorkę od dawien dawna mam w planach.

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.