wtorek, 5 lipca 2011

Neva - Sara Grant

Wyobraźmy sobie społeczeństwo żyjące pod wielką sztuczną kopułą -znajdującą się pod napięciem -a tym samym odcięte od reszty świata . Społeczeństwo które ma z góry wyznaczone normy zachowań , nawet w sferze życia osobistego. W tym świecie nie ma miejsca na odmienność - nawet w wyglądzie - ludzie są do siebie, niczym klony  bardzo podobni. Młodzi ludzie dla podkreślenia swej indywidualności ,robią sobie na ciele znaki: blizny , tatuaże. Oczywiście nie jest to mile widziane przez rząd, gdyż takie osoby mają zadatki na buntowników i są pod obserwacją. Neva , główna bohaterka zdaje sobie z tego sprawę - dlatego swój tatuaż zrobiła w miejscu nie rzucającym się  w oczy. Wraz z zwariowaną przyjaciółką Sanny , widzą że życie pod kopułą wpływa na ludzi destrukcyjnie  : podobieństwo w wyglądzie , braki w zaopatrzeniu , spadek populacji  i tajemnicze zniknięcia  .
Neva w swym pamiętniku prowadzi listę osób które z dnia na dzień zniknęły bez śladu. Wśród tych osób znajduje się także jej babcia.Co się z nimi stało ? Dlaczego nikt nie chce o nich mówić ?

Rząd twierdzi że kopuła jest potrzebna ,chroni społeczeństwo przed toksynami z zewnątrz. Czy tak jest  w istocie ?
Coraz więcej ludzi , tak jak Neva i Sanny ma wątpliwości i zdaje sobie sprawę iż ich świat pod kopułą jest daleki od kreowanej propagandą ideologi państwowej lecz boją się o tym mówić otwarcie. Ci którzy sprzeciwiają się systemowi znikają, a w najlepszym wypadku kierowani są ,na tak zwane Farmy.
Neva i Sanna w dniu osiągnięcia pełnoletności ( pod kopułą jest to wiek 16 lat ) pod wpływem impulsu , postanawiają wraz innymi rówieśnikami zrobić akcję protestacyjną ,która choć przynosi im satysfakcję, wywołuje lawinę tragicznych zdarzeń.
Neva wychodzi z nich obronną ręką tylko dzięki interwencji wpływowego ojca , który jest ministrem Historii Starożytnej ( inaczej mówiąc, tworzy historię ) i członkiem Rady Rządzącej , a ich rodzina pochodzi od "ojców założycieli Kopuły". Lecz jej przyjaciółki nie mają tyle szczęścia , najpierw znika Nicoline a trochę później Sanny.  Po tym zdarzeniu Neva zacina się jeszcze bardziej w postanowieniu odkrycia prawdy , rozpaczliwie próbując odszukać zaginione przyjaciółki .Wspiera ją w tym Braydon, chłopak Sanny z którym łączy ją zakazane uczucie.
Uparcie i za wszelka cenę -szukając wskazówek, Neva odkrywa kolejno różne tajemnice:
trafia na wycinek ze starej gazety opisującej powstanie kopuły oraz na bardzo mroczny, tajny rządowy projekt ...

"Neva " jest opowieścią o bolesnym dorastaniu, przyjaźni, lojalności a także o trudnej miłości i zdradzie - rozgrywającą się w systemie totalitarnym . Jest to historia o społeczeństwie odizolowanym , podporządkowanym wszechobecnej kontroli ze strony władz, gdzie rząd silnie wpływa na wszystkie dziedziny życia.
Młodzi ludzie którzy stawiają opór , naiwni w swoim proteście - nie zdają sobie sprawy z konsekwencji buntu, z zaciętości rządu wobec młodych buntowników , w takim systemie wszelki najmniejszy opór duszony jest w zarodku.
Ale czy społeczeństwo pogodziło się już z tym faktem  ? Chyba nie....a na dodatek , Neva włożyła kij w mrowisko.

(...) - Ciągle zapominam ze już niczego was nie uczą - (...) - rząd niszczy naszą historię .
Wiem nawet, kto to robi. O tylu sprawach tata nigdy nie mówił. Nikomu nie mówił.Nieprawda, że jest ministrem historii starożytnej. Jest ministrem historii wymyślonej (...)

Dobrze że powstają tego typu powieści, osadzone w państwach totalitarnych, po przeczytaniu tej książki naprawdę doceniam fakt życia w całkiem odmiennym systemie.
Przypominam o książkowej zabawie w podaj dalej, szczegóły poniżej :
2 komentarze:

  1. Kopuła? Niczym u Kinga. :) Kiedyś może skuszę się na tę lekturę z podobnym wątkiem. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mam tę książkę na swojej liście, a tą recenzją właśnie mi o niej przypomniałaś, zaczynam się za nią rozglądać :)

    OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.