poniedziałek, 4 listopada 2013

Lęk przed nieznanym ...( Cytat tygodnia )


„Patrząc na ciemność lub śmierć boimy się nieznanego - niczego więcej.”
 Joanne Kathleen Rowling 
 ( Harry Potter i Kamień Filozoficzny) 
W związku z tym cytatem przypomina mi się  pewna opowieść którą kiedyś wygrzebałam w  internecie :

Na dzikim zachodzie żył pewien sędzia. Miał on dziwny zwyczaj, każdemu kryminaliście, którego skazywał na powieszenie, dawał wybór: szubienica albo czarne, nieznane drzwi.
Kiedy nadchodził czas egzekucji, sędzia ów zawsze kierował do skazanego takie słowa: „Co wybierasz – szubienicę czy czarne, nieznane drzwi?” 
Prawie każdy, któremu to proponował wybierał sznur.
Pewnego dnia szeryf zapytał: „Dlaczego wszyscy wybierają powieszenie, zamiast tych czarnych drzwi?”.
Sędzia odpowiedział: „Oni zawsze wybierają coś znanego, wolą to od nieznanego. Ludzie boją się czegoś, czego nie znają. Ja dałem im wybór”.
 „Co takiego jest za tymi drzwiami?” - zapytał się szeryf. 
 „Wolność” - odpowiedział sędzia - „ale bardzo mało ludzi jest dostatecznie odważna, aby wybrać drogę do nieznanego”.
Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój.
Eileen Caddy

******

6 komentarzy:

 1. Lubię zmiany, lubię gdy zwyczajność jest niezwyczajna. Każdy z nas czuje się bezpiecznie gdy są to dobre zmiany, a niewiadoma budzi lęk, ale do odważnych świat należy, dlatego najczęściej podnoszę rękawicę rzuconą przez los. I tak uczę się życia, co dnia.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie wiadomo co czai się za zakrętem to fakt ale z drugiej strony takie bezpieczne stanie w znanym miejscu to czysta iluzja - bezpieczne bo znane ale niekoniecznie dobre i gruncie rzeczy nie do końca bezpieczne tylko po prostu znane... w rezultacie mamy błędne kolo :) :)
   Ładnie ,bardzo inspirująco napisałaś że uczysz się życia każdego dnia - w/g mnie to właśnie życiowy rozwój , ciągła nauka - otwarcie umysłu na zmiany to dążenie do własnego rozwoju i kreatywnego życia :)

   Pozdrawiam serdecznie w tym wielce filozoficznym nastroju :)

   Usuń
 2. To prawda, że nieznane przeraża. Cenię sobie stabilizację, ale od czasu do czasu mam zrywy do życiowych rewolucji, dlatego gdybym była przestępcą z opowieści, to zdecydowanie wybrałabym czarne, nieznane drzwi :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda że otwarcie tych drzwi jest wielką niewiadomą ale za to jakie niesie ze sobą możliwości ! Cenię wielce ludzi którzy mają odwagę je przekroczyć :)
  Pozdrawiam radośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz racje ludzie boją sie nieznanego, boją sie zaryzykować zamiast tego wybierają coś co już znają :)

  P.s. Zapraszam do siebie dopiero zaczynam http://life-kisss.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też boję się nieznanego, tchórzliwa jestem niestety :)

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.