poniedziałek, 14 lipca 2014

Krótkie przypowieści...

 Król poszedł do swego ogrodu i zastał tam więdnące i umierające drzewa, krzewy i kwiaty. Dąb powiedział mu, że umiera, gdyż nie może być tak wysoki jak sosna. 
Gdy zwrócił się do sosny, dowiedział się, że więdnie ona, gdyż nie może znieść, że nie ma takich winogron jak winorośl.  A winorośl umiera, ponieważ nie może kwitnąć jak róża. 
W końcu znalazł jedną roślinę kwitnącą i świeżą jak zawsze -  był to bratek. 
Na swoje pytanie król otrzymał taką odpowiedź: 
- Uznałem, że gdy posadziłeś mnie, chciałeś, żebym to ja wyrósł. Gdybyś chciał dąb, winorośl czy różę, posadziłbyś je. 
A więc pomyślałem:
 jeśli mogę być tym, czym jestem, spróbuję być tym najlepiej jak potrafię. Nie mogę być nikim innym, tylko tym, czym jestem. 
I staram się być tym czym jestem, na tyle, na ile potrafię.
14 komentarzy:

 1. Piękna i mądra przypowieść, nie jetem dębem, nie jestem różą, jestem sobą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to i to siebie warto poznawać i odkrywać... :)

   Usuń
 2. Jak zwykle przytoczyłaś mądrą przypowieść, szkoda że niewielu bierze sobie do serca takie postrzeganie, tyle że łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza że nasze życie nie toczy się na papierze.
  Miłego dnia życzę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze aby uświadomić sobie ich przekaz i ...spojrzeć na siebie uważniej ...:) Podobno świadomość jest najważniejsza...
   Dziekuję - również życzę słonecznego dzionka :)

   Usuń
 3. cudne! Muszę skopiować, powiększyć, wydrukować i codziennie czytać...
  :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pod spodem dopisać : "Nikt jeszcze nie był taki jak ja, i nikt po mnie taki już nie będzie. Jestem jedyna w swoim rodzaju, nieporównywalna z nikim...":):):)

   Usuń
 4. Każdy z nas ma jakąś rolę do spełnienia będąc tym kim jest...i nikim innym...:-) Być może w kolejnym życiu inną rolę jako inne stworzenie..ale w tym mamy własną w postaci jakiej jesteśmy tu i teraz..:-) Kisses:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zycie tu i teraz...dokładnie tak - teraz czujemy, teraz jesteśmy , teraz mamy szansę być szczęśliwi. Posłużę się cytatem Osho : " Jesteś tutaj, ponieważ egzystencja potrzebuje cię taką, jaką jesteś. Gdyby było inaczej, ktoś inny byłby na twoim miejscu. Egzystencja nie pomogłaby ci przyjść na świat, nie stworzyłaby ciebie. Jesteś dopełnieniem czegoś bardzo podstawowego, bardzo istotnego – właśnie taka, jaka jesteś."
   Akceptacja siebie to klucz do harmonijnego życia :)
   Pozdrowionka :)

   Usuń
 5. I słusznie! Przecież nie można być "wszystkim"
  Bądźmy wiec sobą :)
  ściskam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - ważne aby być sobą, tą autentyczną i niezakamuflowaną istotą - tylko wtedy osiągniemy radość i harmonię ...i zamiast marnieć ,rozkwitniemy w pełnej krasie :)
   :) przesyłam uśmiech :)

   Usuń
 6. Dobre :-) Szukajmy w sobie naszych skarbów, nie starajmy się być tacy jak inni, jednym słowem - skończyć z porównywaniem się, z tego nic dobrego wyniknąć nie może.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ..często już od dziecka wymaga się od nas "udawania" ...porównuje się do innych ...i tak już idzie dalej...aż sami się w tym zatracamy ...czujemy się z tego powodu nieszczęśliwi ....a takie przypowieści pomagają się przebudzić...

   Usuń
 7. A sobą być to największa sztuka :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I kto by pomyślał ? że wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste :) świat przypomina jedną wielką groteskową maskaradę :)

   Usuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.