sobota, 14 maja 2011

Myśl jest ziarnem czynu...J.Murphy

Joseph Murphy - pisarz, nauczyciel i filozof. Doktor trzech nauk - religioznawstwa, filozofii i prawa  - krzewiciel i prekursor myślenia pozytywnego. 
Napisał ponad trzydzieści książek, a najbardziej znana – Potęga podświadomości – natychmiast stała się bestsellerem. Okrzyknięto ją jednym z najlepszych poradników wszech czasów. Był też propagatorem ruchu Nowej Myśli, który łączył podejście metafizyczne, duchowe i pragmatyczne z naszym sposobem myślenia i życia, dzięki czemu odkrył sekret osiągania tego, czego naprawdę pragniemy.


J. Murphy opisuje jak wpływać na własną podświadomość i tym samym nią sterować, wykorzystując ją do własnych celów .  Twierdzi w " Potędze podświadomości " iż "Myśl jest ziarnem czynu " oraz w "Ukrytej mocy " że " Każdy z nas dysponuje wewnętrzną, duchową mocą, przekraczającą zwyczajne zmysłowe i intelektualne poznanie"  aby zacząć korzystać z naszej wewnętrznej mocy, konieczne jest szkolenie umysłu, ja to nazywam ujarzmieniem myśli ( wbrew pozorom nie jest to takie łatwe ) do tego celu wykorzystujemy afirmację :

Afirmacja (łac.affirmare, potwierdzać, zapewniać) – deklaracja, że dane twierdzenie jest prawdziwe.

Afirmacja – w psychologi zdania wpływające na poziom samoakceptacji.
Afirmować siebie to stymulować rozwój osobisty, poprzez akceptację siebie. Afirmacja polega zazwyczaj na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby, co ma prowadzić do identyfikacji z ich treścią. Afirmacja jako psychotechnika wykorzystuje mechanizm autosugestii i medytacji w celu wzmacniania poczucia akceptacji u osoby ją stosującej.

Twórczość Pana Murphy , koncentruje się na sztuce oddziaływania myśli na nasze życie „Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los " ( Potęga podświadomości ) a tym samym uczy pozytywnego nastawienia . Autor w swych książkach podaje konkretne przykłady osób które poprzez afirmacje , odmieniły w ten właśnie sposób swój los. Zachęca nas także abyśmy korzystali naszego " wewnętrznego głosu , szóstego zmysłu "  intuicji ( Dar intuicji ) :

Intuicja (z łac.intuitio - wejrzenie) – proces myślowy polegający na szybkim dopasowaniu danej sytuacji, problemu, zagadnienia do znanych już szablonów i zależności. Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Często mylona jest z przeczuciem o podłożu emocjonalnym  Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane przez intuicję rozwiązania. Jest ona procesem bardziej kreatywnym i działającym na wyższym poziomie abstrakcji  w porównaniu do myślenia logicznego.

Rdzeń wyrazu "intuicja" pochodzi od łacińskiego słowa intueri, co oznacza przyglądać się, obserwować. Dzisiejsze znaczenie wywodzi się ze średniowiecznego łacińskiego słowa intuitio, co oznacza podszept, przeczucie. Słowniki pod hasłem "intuicja" podają również przeczucie, zdolność przewidywania lub twórcza wyobraźnia.


Zdolności intuicyjne posiada każdy, lecz są niedoceniane - człowiek odstawia intuicję na boczny tor ,kierując się racjonalnością. Przytoczę tu cytat  Marii Szyszkowskiej który odzwierciedla także i moje odczucia co do intuicji : " Mam o wiele większe zaufanie do intuicji niż do rozumu. Bo rozum podlega manipulacji, a i tak jesteśmy wystarczająco manipulowani żyjąc w koniunkturalnym społeczeństwie."  natomiast psycholog Daniel Kahneman powiedział :" Myślenie intuicyjne jest podobne do percepcji; błyskawiczne i bez wysiłku. To prawda, intuicja pojawia się zawsze nieoczekiwanie i spontanicznie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy ,lecz gdy przyjmiemy do wiadomości samo istnienie intuicji jako faktu , zaufamy jej i będziemy otwarci na jej podszepty i rozwiązania - zaczniemy korzystać z bezpośrednich możliwości swego umysłu. M.in do tego, jako jeden z pierwszych  nawołuje J.MurphyW domowej biblioteczne mamy na razie dwie pozycje J. Murphiego :
" Ukryta moc " oraz " Cuda umysłu " lecz myślę że ich z czasem przybędzie.

2 komentarze:

 1. Czytałem "Cuda umysłu" oraz "Potęgę podświadomości" :)

  Często odwołuję się do niej na swoim blogu. To niesamowite, że tak blisko mamy odpowiedź na dręczące nas pytania, odpowiedź na to jak być zdrowym i szczęśliwym :) Wystarczy przeczytać książkę Josepha Murphyego oraz "Moc pozytywnego myślenia" Normana V. Peale.

  Poza tym polecam książki prof. Michała Tombaka; o św. Hildegardzie z Bingen oraz gorąco zachęcam do przeczytania dzieła pt: "Nie ma chorób nieuleczalnych" prof. Zbigniewa Wiśniewskiego.

  Dzięki tym książkom odnajdziecie swoją drogę do szczęśliwego, zdrowego i długiego życia. Bez worka tabletek i stania w kolejce, bez chorób i wewnętrznego lęku :)


  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  www.biegpozdrowie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czytam książkę Charles F.Haanel METODA KLUCZA MISTRZÓW (SYSTEM KLUCZA UNIWERSALNEGO) Warta przeczytania.Niektórzy ludzie zdają się przyciągać sukcesy,władze,bogactwo i różne osiągnięcia przy niewielkim świadomym wysiłku,inni zwyciężają z wielkimi trudnościami,a jeszcze inni nigdy nie spełniają swoich ambicji,pragnień i ideałów.Różnica zatem musi tkwić w umyśle.To umysł ową twórczą siłą to on konstytuuje różnice między ludżmi.
  Pozdrawiam serdecznie. JAN C.

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.