czwartek, 8 sierpnia 2013

Jane Austen i znaczki oraz inne ciekwostki...

Z okazji dwusetnej rocznicy wydania „Dumy i uprzedzenia” brytyjska Royal Mail wypuściła w lutym tego roku  serię okolicznościowych znaczków, na których uwieczniono postacie z sześciu klasycznych powieści napisanych przez Jane Austen. 
Autorką ilustracji jest Angeli Barrett.
Ogłoszono również, że wszystkie listy nadane w Chawton w Hampshire, gdzie Austen spędziła ostatnie osiem lat swojego życia, oraz w Steventon, blisko Basingstoke, gdzie przyszła na świat, będą przez tydzień ozdabiane specjalnym stemplem, zawierającym cytat z „Dumy i uprzedzenia”.
 Założę się że  Urzędy Pocztowe z tych rejonów przeżyją prawdziwe oblężenie :)


Jak bardzo Brytyjczycy kochają Jane Austen świadczy też fakt iż jej wizerunek znajdzie się na nowym 10-funtowym banknocie jaki planuje wydać Bank Anglii . Obok portretu Jane będzie widniał także cytat z " Dumy i Uprzedzenia " : „nie ma większej przyjemności niż czytanie”. Co prawda na ten fakt trzeba poczekać jeszcze do 2017 roku ale myślę że miłośnicy twórczości pani Austen już zacierają ręce z radości, choćt zwolennicy Karola Darwina mogą się czuć nieco zawiedzeni gdyż to właśnie jego wizerunek zostanie zastąpiony przez słynną autorkę.


Kolejną ciekawostką związaną z twórczością Jane Austen jest pomnik pana Darcy'ego  wyłaniający się z jeziora , oczywiście z twarzą Colina Firtha ( bo jakżeby inaczej )
Rzeźba ma ponad 3,6 m. i została wykonana   z włókna szklanego. Pan Darcy pojawił się w londyńskim Hyde Parku lecz podobno ma jeszcze zmieniać swe lokalizacje , więc prawie że taki pomnik niespodzianka :) Aby ostatecznie  osiąść w  Lyme Park. 
Co ciekawe scena którą przedstawia nie znalazła się w książce , została dodana w serialu dla podkreślenia napięcia pomiędzy Lizzy Bennet a wspomnianym bohaterem.  Ale nam to nie przeszkadza prawda? Efekt został osiągnięty a ujęcie z filmu na zawsze zapadło w pamięć .


**********

ps. 
I jeszcze ponawiam pytanko z poprzedniego posta  :

 Czy ktoś z Was wie , kiedy wyjdzie w Polsce 5 część z cyklu Protektorat parasola
nosząca tytuł " Timeless "?  

Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie - będę wdzięczna za  o info :)

7 komentarzy:

 1. Na Twoje pytanie niestety nie znam odpowiedzi. A takie znaczki chciałabym mieć :) chyba wyślę kuzynkę, która mieszka w Anglii, żeby mi takie zakupiła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serial BBC "Duma i uprzedzenie" - rewelacyjny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że pomnik pana Darcy'ego wyłaniający się z jeziora, zrobił na mnie piorunujące wrażenie:-)
  Co do twojego pytania, nie mogę niestety, bo nie znam nawet wymienionego przez ciebie cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Darcy rządzi! :) U mnie złożyło się tak, że najpierw widziałam właśnie ten serial, a dopiero potem przeczytałam książkę, dlatego też Darcy to dla mnie Firth. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ten Pan Darcy mnie rozbroił!!! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. świetny blog :) zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam Jane Austen i z chęcią stałabym się posiadaczką jednego ze znaczków ; )

  OdpowiedzUsuń

Witam pokrewne dusze, które trafiły do mojego świata, bardzo mi przyjemnie Was u siebie gościć... Będzie mi niezmiernie miło gdy zostawicie po swoich odwiedzinach słówko. Każdy Wasz komentarz dodaje mi skrzydeł , poprawia humor i jest dla mnie inspiracją do dalszego działania .

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Anonimowych gości aby nie byli tacy bezosobowi proszę o podpisanie się imieniem.