sobota, 21 września 2013

Raport specjalny ...


RAPORT SPECJALNY jest zbiorem 20 niesamowitych  jak wskazuje tytuł  artykułów , publikowanych na łamach magazynu  National Geographic Traveler.  Nie są to jednak losowo wybrane historie, ich bohaterów łączy odwaga, siła woli, niepoddawanie się przeciwnościom, wola przetrwania  oraz  niezwykły hart ducha . To historie ludzi rzucających wyzwania , przejawiających wielką pasję w dążeniu do celu  przeradzającą się w siłę napędową ich poczynań, która nierzadko staje się ich obsesją czasem też destruktywną . To historie o pionierach przecierających szlaki o odkrywcach i poszukiwaczach , o ludziach podążającymi za swymi marzeniami. To wreszcie historie o ciągłej potrzebie aby przeć naprzód bez względu na przeciwności a nawet zagrożenie życia .  Niektóre nazwiska były mi doskonale znane - Wanda Rutkiewicz, Karen Blixen,bliska memu sercu  Amelia Earhart czy też Kinga Choszcz  i Juliusz Słowacki ( tak, tak ten Słowacki )  o innych dowiadywałam się dopiero z kart Raportu.Podczas lektury przekonałam się kolejny raz że życie pisze zadziwiające scenariusze bez względu na to czy ktoś świadomie i niestrudzenie dąży do realizacji swych celów czy też zostaje postawiony nagle w sytuacji bez wyjścia , to właśnie niezwykły hart ducha, determinacja i wola przetrwania ujawniona w krytycznej sytuacji dodaje  sił aby pokonać własne słabości i przeciwności losu a nawet przekraczać granice ludzkich możliwości .Nie wszyscy bohaterowie tych pasjonujących opowieści wygrali tę walkę lecz sam fakt że próbowali i mieli odwagę podążać za swymi pragnieniami czyni z nich  osoby wyjątkowe i zasługujące na uwagę.

Z wielką przyjemnością przeczytałam ( czytaj : pochłonęłam z apetytem ) wszystkie te krótkie  lecz bardzo ciekawe opowieści .Pragnę zapewnić iż nie były one napisane w formie suchego raportu a  pomimo wspólnej myśli przewodniej łączącej je wszystkie -nie były nudne - przeciwnie każda z tych historii była oryginalna i opisana barwnym językiem , zawierała wiele zajmujących ciekawostek i nieznanych faktów . Niektórzy z bohaterów objawili mi się w całkiem nowym świetle . Cieszę się że na krótką chwilę miałam okazję przebywać w jednym miejscu wraz z ludźmi  niejako jak sam Raport " specjalnymi ".

Pozostała refleksja :
To była jedynie garstka bo tylko 20 wybranych osób, lecz  ich jest przecież znacznie więcej wystarczy wspomnieć ,   choćby " naszą "charyzmatyczną Martynę Wojciechowską rekomendującą na wstępie tą książkę a jednak jednocześnie wciąż tak mało w porównaniu do rzeszy ludzi żyjących na naszym globie .
Tak się zastanawiam czy osoby nie mający takich potrzeb , są  w stanie zrozumieć pasję którą mają w swym sercu, ten ciągły głód wrażeń i ciekawość świata  ? Nieraz bywają nazywani awanturnikami, poszukiwaczami przygód a nawet szaleńcami.
 Czy bylibyśmy w stanie znieść tak wiele wyrzeczeń aby tylko podążać za swymi marzeniami lub w końcu znaleźć w sobie tą niezwykłą wolę przetrwania w rozpaczliwej i beznadziejnej wydawałoby się  sytuacji ?

Zostawiam Was z tymi pytaniami i gorąco zachęcam do przeczytania Raportu Specjalnego

 Amelia Mary Earhart była jedną z pierwszych i jedną z najbardziej znanych kobiet-pilotów,  (ur. 1897, zaginiona w 1937, uznana za zmarłą w 1939)
  • Pierwsza kobieta, która przeleciała nad Atlantykiem.
  • Pierwsza kobieta, która przeleciała nad Atlantykiem samotnie.
  • Pierwsza osoba, która samotnie dwukrotnie przeleciała nad Atlantykiem.
  • Pierwsza kobieta, która pilotowała wiatrakowiec.
  • Pierwsza osoba, która przeleciała nad USA na wiatrakowcu.
  • Pierwsza kobieta, która otrzymała Zaszczytny Krzyż Lotniczy.
  • Pierwsza kobieta, która przeleciała lotem non-stop nad USA.
  • Pierwsza kobieta, która dokonała lotu z USA na Hawaje
 Po za tymi faktami, jaka była naprawdę ta "Królowa przestworzy " a zarazem ikona emancypacji ? Czym się kierowała ? 
jakie przeciwności musiała pokonać aby spełnić marzenie ?  
Można przeczytać w   :


niedziela, 15 września 2013

W obiektywie Annie Leibovitz

Annie Leibovitz – jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych artystek fotografików na świecie. Twórczyni intymnych i bardzo osobistych sesji największych gwiazd. Dziś w cyklu :" w obiektywie Annie Leibovitz " kolejna odsłona  jej prac, cechą łączącą wszystkie zdjęcia jest obecność zwierząt , poznajecie komu towarzyszą ?

środa, 4 września 2013

Wierszem pisane...

 Dziś  w wierszem pisane , wspomnienie z dzieciństwa : Od pierwszych liter już na całe życie
 przyjaciel wierny, dobry i mądry
 co opowiada dzieje twojej ziemi
 odkrywa piękne i nieznane lądy.

 Od pierwszych liter już na całe życie
 zawsze przy tobie kiedy ją przywołasz.
 Do łez cię wzruszy Jankiem Muzykantem
 a jak Pinokio - ubawi wesoła.

 Będzie cię uczyć ptaków, kwiatów i ludzi,
 będzie ci radzić twój wierny przyjaciel szczery.?
 Zawsze przy tobie służyć ci gotowa
 od pierwszej w życiu poznanej litery.


 "Książka" - Kubiak Tadeusz
wtorek, 3 września 2013

Cytat tygodnia...

"Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".