piątek, 30 listopada 2012

Pierwszym krokiem w rozwoju ludzkości zawsze jest pytanie, drugim - odpowiedź.


                Py­tania są niebezpieczne,Nie ruszaj ich, będą spały.
                Za­pytasz – zbudzisz, i znacznie więcej
                Niż myślisz py­tań pow­sta­nie.                                            
                                                              Jonathan Carroll

środa, 28 listopada 2012

Stosików kilka...

"Co było najpierw: nałóg czy nałogowiec? Aby się uzależnić, musi istnieć przedmiot pożądania"
Jodi Picoult "Zagubiona przeszłość "
I słusznie pisze pani Picoult,  tym przedmiotem pożądania w moim wypadku jest książka a raczej chodzi tu o liczbę mnogą czyli książki, bo przecież gdybym poprzestała na jednej nie byłabym nałogowcem - logiczne  :)  Pod koniec roku księgarnie bardziej niż zwykle kuszą swymi promocjami i wyprzedażami i jak taka mała kruszyna jak ja może się im oprzeć ? Raz na jakiś czas robię przymusowy  odwyk , choćby po to aby moją oszczędnościową świnkę na nowo utuczyć i powiem Wam że  ten czas się już zbliża, bo spójrzcie tylko co mi się znów nowego uzbierało . Tak jak wspomniałam tu promocja, tam promocja i oto efekt :


I tak pierwszy stosik od lewej :

wtorek, 27 listopada 2012

W kształcie ksiązki cz.2

Dla ludzi kochających czytać książki , są one wspaniałą inspiracją do przeróżnych rzeczy codziennego użytku -  z chęcią wyszukuję  skutki tychże inspiracji i nie mogę się nadziwić jakie rzeczy mogą powstać gdy książka stanowi model dla twórców / swoją drogą bardzo wdzięczny model ;) /   Staram się dzielić zawsze z Wami tymi ciekawostkami i  oto dziś mam przyjemność zaprezentować Wam kolejna odsłonę. Inne motywy tutaj
Stylowe biurko, blat w kształcie książki

Torba na laptopa, połączenie nowoczesności z klasyką

poniedziałek, 26 listopada 2012

Cytat tygodnia...

"Książki to jedyne miejsce, gdzie istnieje współczucie, pociecha, szczęście... i miłość. 
Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając. 
Książki nigdy nie odchodzą, nawet wtedy, gdy się je źle traktuje (...)
Słowa są nieśmiertelne... "

"Atramentowe serce" - C. Funke

sobota, 24 listopada 2012

Maria Konopnicka i jej orientacja ....

Jakiej orientacji seksualnej była Maria Konopnicka ? 
Tak, tak dobrze czytacie Maria Konopnicka :) 
Czy kogoś to obchodzi ? Okazuje się że tak i nawet bardzo bo rozgorzał ostry spór na ten temat, pomiędzy tak zwanymi konserwatystami a środowiskiem LGBT. Postanowiłam o tym wspomnieć  bo rozśmieszyło mnie to totalnie , zareagowałam całkiem podobnie jak Krystyna Janda podczas audycji w TOK FM . Zapytana o orientację seksualną naszej pisarki , dostała  ataku śmiechu ,no i śmiałyśmy się obie  :)  A wszystko zaczęło się od LGBT którzy wsadzili kij w mrowisko publikując po Marszu Niepodległości takie memo : “Narodowcu! Czy wiesz, że śpiewając ‘Rotę’ rozpowszechniasz twórczość Marii Konopnickiej, która żyła przez lata w związku z Marią Dulębianką i jest ikoną polskiego ruchu LGBT?”  I się zaczęło, nie będę dalej opisywać bo można się domyślić jaką burzę to wywołało i jakich rozmiarów nabrał spór - pewnie też o tym słyszeliście, ja nie jestem na bieżąco więc dopiero teraz o tym słyszę . W każdym razie bardzo fajnie podsumowała to ze śmiechem Krystyna Janda we wspomnianej audycji : "To jest paranoja. Mam ochotę brzydko powiedzieć, żeby się od Konopnickiej od...walili. Boże, czy to znaczy, że dzieci nie będą mogły czytać o krasnoludkach i sieroce Marysi? A, bo może krasnoludki coś z sierotką miały... "

piątek, 23 listopada 2012

Dalia z aparatem w ręku...

„Fotografuję, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało na zdjęciu.” – Garry Winogrand

Podobnie i ja , lubię fotografować aby spojrzeć na świat od strony obiektywu i przyznam że czasem zachowuję się jak japońscy turyści-cykam bez opamiętania. Różnie mi to wychodzi ale co tam, cykam - bo lubię :)

Zamek w Mosznej

czwartek, 15 listopada 2012

Przygody kanoniera Dolasa czyli jak rozpętałem II Wojnę Światową...

Projekt : EKRANIZACJE
EKRANIZACJE - Każdemu  z nas zdarzyło się je oglądać . Bywają wierne oryginałowi lub są nakręcone jedynie na motywach powieści.  Często wzbudzają kontrowersje .W tym projekcie połączę dwa w jednym i przedstawię swój punkt widzenia: książka + film =  ? 
Zaznaczam że jest to wyłącznie moje zdanie...
 Zachęcam do dyskusji

Któż z nas nie kojarzy świetnej ,trzyczęściowej komedii wojennej z  Frankiem Dolasem w roli głównej. Nawet teraz gdy piszę te słowa , nucę sobie wpadającą w ucho melodię z tego filmu . "Jak rozpętałem II wojnę światową " w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego , jest moim zdaniem jedną z najlepszych komedii w historii polskiego kina . W rolę rezolutnego Dolasa , brawurowo wcielił się Marian Kociniak stwarzając niezapomnianą kreację pechowego żołnierza rzuconego w zawieruchę II wojny światowej. Mając w pamięci tą rewelacyjną komedię z wielką chęcią sięgnęłam po powieść Kazimierza Sławińskiego , na postawie której powstał film. Przyznam że do niedawna nie wiedziałam iż film jest ekranizacją powieści i tym bardziej byłam ciekawa oryginału który zainspirował twórców filmu. Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedziałam że ta opowieść będzie się nieco różnić od doskonale znanej mi historii filmowej.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Liebster Blog czyli pytania, pytania, pytania ...

 Do zabawy zostałam zaproszona przez marichetti której dziękuję za pamięć ,  marichetti wykazała się niezłą wyobraźnią przy doborze pytań , oto one wraz  z odpowiedziami :

1. Załóżmy że możesz stworzyć dowolne zwierzę, mające być twoim przyjacielem, niestety możesz połączyć ze sobą ograniczoną liczbę zwierzaków - trzy warunkujące jego wygląd, oraz trzy odpowiadające za zachowanie. Jaka byłaby to szóstka?
-  Wyjdzie z tego niezła mieszanka : miś panda - aby się przytulić, sokół -aby miał sokoli wzrok i umiejętność latania oraz  niedźwiedź polarny aby był szybki i silny . Cechy charakteru :  delfin - aby odczuwał empatię ,pies aby był bystry i wierny,  koń aby był łagodny i odważny .

2. Książka, której nigdy byś nikomu nie oddał/oddała?
 - Nie oddałabym większości książek należących do mojego księgozbioru, ciężko wybrać tylko jedną , jestem zbyt zachłanna aby poprzestać tylko na jednej.

sobota, 10 listopada 2012

Cytat tygodnia...



„...niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która trafia do jego serca. 
Owe pierwsze obrazy, echa słów, choć wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami, towarzyszą nam przez całe życie i wznoszą w pamięci pałac, do którego, wcześniej czy później – i nieważne, ile w tym czasie przeczytaliśmy książek, ile światów odkryliśmy, ile się nauczyliśmy i ile zdążyliśmy zapomnieć – wrócimy.(...) „ 
 
„Cień wiatru”- Carlos Ruiz Zafón

piątek, 9 listopada 2012

W kształcie książek...



Dla ludzi kochających czytać książki , są one wspaniałą inspiracją do przeróżnych rzeczy codziennego użytku -  z chęcią wyszukuję  skutki tychże inspiracji i nie mogę się nadziwić jakie rzeczy mogą powstać gdy książka stanowi model dla twórców / swoją drogą bardzo wdzięczny model ;) /   Staram się dzielić zawsze z Wami tymi ciekawostkami i  oto dziś mam przyjemność zaprezentować Wam kolejne, których  motywem są książki.

Taki imbryk pięknie ozdobi kuchnię mola książkowego

poniedziałek, 5 listopada 2012

Tajemniczy opiekun...

"W college'u coraz mi jest przyjemniej. Lubię dziewczęta, nauczycielki i lekcje, ćwiczenia gimnastyczne i lubię to, co nam dają tutaj do jedzenia. Mamy lody śmietankowe dwa razy tygodniowo i nigdy nie dostajemy żytnich klusek.
Chciał pan otrzymywać ode mnie listy tylko raz na miesiąc, prawda? A ja zasypuję pana moimi epistołami co kilka dni. Taka jednak byłam podniecona wszystkimi tymi przeżyciami, że musiałam wywnętrzyć się przed kimś, a pan jest jedyną osobą, którą znam. Proszę, niech mi pan wybaczy moje gadulstwo; zobaczy pan, że się prędko utemperuję. Jeśli moje listy nudzą pana, może pan rzucać je nieczytane do kosza. Przyrzekam, że nie napiszę już ani jednego do połowy listopada.
Pańska okropnie gadatliwa,
Aga Abbott "
 Co takiego jest w książkach, które czytaliśmy we wczesnym wieku młodzieńczym że kojarzą nam się tak pozytywnie. Lubię poddawać się temu uczuciu i z przyjemnością wracam do lektur z tego okresu. Działa wtedy ten niemalże namacalny choć przez chwilę ,czar wspomnień i urok  minionych lat.

sobota, 3 listopada 2012

Zapowiedzi i nowości...

data wydania  5 listopada 2012
Początek XVIII wieku, we Francji rządzi król Ludwik XIV. Elisabeth, wychowana w mieście miłośniczka książek, dla której biblią są dzieła Montaigne’a, jest jedną z dwudziestu trzech dziewcząt, które wyruszają ze starego kontynentu do nowej francuskiej kolonii, Luizjany, by tam wyjść za mąż. Choć dziewczyna nie spodziewa się znaleźć tam szczęścia, niespodziewanie zakochuje się namiętnie w swoim mężu, Jean-Claude, charyzmatycznym i pozbawionym skrupułów żołnierzu z Quebecu. Zdrada jest jednak tak samo częścią nowego, jak i starego świata, i kiedy Elisabeth odkrywa, iż mąż ją zdradził, sama nawiązuje sekretny romans z pewnym młodzieńcem wychowanym wśród Indian…


Wyd. Zysk i S-ka




piątek, 2 listopada 2012

Zaduszki - czas wspomnień...



Zaduszki to dzień wspomnień i modlitwy za zmarłych . To także czas zadumy nad życiem. Święto obchodzone jest 2 listopada, dzień po dniu Wszystkich Świętych.W  Dzień Zaduszny odbywa się  wiele koncertów, wystaw i spektakli przypominających o wielkich zmarłych artystach, poetach, aktorach. /  1 lutego 2012 r. odeszła  – Wisława Szymborska. Miała 89 lat (1923 – 2012)   /

czwartek, 1 listopada 2012